W świecie mix media

cze 05 2023

Na co dzień obracam się w świecie cyfr i przeliczeń, a w wolnym czasie oddaje się mojej wielkiej pasji, która towarzyszy mi od wielu lat. Moje zdolności odkryłam około 18 lat temu. Zaczęło się od rysowania, kolejno zafascynowałam się haftem krzyżykowym i haftem richelieu. Przez jakiś czas zajmowałam się  również tworzeniem biżuterii i filcowaniem. 

moje zdjęcie

Na każde święta wykonywałam tematyczne ozdoby: wianki i stroiki. Jednak najwięcej radości sprawiało mi tworzenie kartek okolicznościowych. Wykonując kartki ciągle chciałam się doskonalić, aby moje prace były bardziej profesjonalne i podobały się odbiorcom. Tworząc swoje prace, posługuję się trzema technikami: scrapbookingiem, decoupagem i mix media.

Trzy techniki

Technika scrapbookingu używana jest przede wszystkim do ozdabiania przedmiotów papierowych, takich jak: albumy, pamiętniki, kartki i zakładki. Oprócz papieru do ozdabiania wykorzystuje się przeróżne materiały tj. naklejki, koraliki, guziki, wstążki, suszone i sztuczne rośliny, brokat tusze itp. 

mix media1

Po technice scrapbookingu przyszedł czas na decoupage i mix media. Te dwie ostatnie metody pochłonęły mnie bez reszty. Pozwalają mi na kreatywność i tworzenie unikalnych projektów,
które odzwierciedlają moje uczucia i sposób postrzegania świata.

Decoupage to metoda ozdabiania różnych materiałów takich jak: drewno, ceramika, szkło czy plastik. Ozdabia się je papierem, serwetkami, w taki sposób, aby użyty motyw wyglądał jak namalowany. 

Scrapbooking6

Technika mix media to nowy trend dekorowania przedmiotów. Jest to połączenie kilku technik (decoupageu, scrapbookingu, kolażu i malarstwa) przy wykorzystaniu kilku mediów artystycznych.

Głowa pełna pomysłów

Tworzenie kartki okolicznościowej wymaga czasu i pomysłu. Jedne prace wykonuje się szybciej inne wolniej. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kartki mam wykonać, czy jest to kartka do koperty, czy przestrzenna do pudełeczka. Tworzenie kartek to proces, który wymaga cierpliwości. Prace, które powstają przy wykorzystaniu techniki decoupage i mix media tworzę nawet tygodniami, ponieważ stosowane przy nich preparaty potrzebują czasu do wyschnięcia.

Moja głowa jest pełna pomysłów, które sukcesywnie realizuję. Inspiracje na kolejne prace czerpię
z otoczenia, przyrody, codziennych sytuacji. Wiele pomysłów odnajduję w mediach społecznościowych, grupach tematycznych, a nawet w książkach. Często jest tak, że na podstawie  filmiku instruktażowego czy zdjęć innych osób potrafię zrobić własną indywidualną pracę.

W świecie rękodzieła każda praca jest niepowtarzalna i bardzo osobista. Przy tworzeniu kartek każdy jej szczegół ma swoje wyznaczone miejsce, a każda przyklejona ozdoba jest przemyślana i długo wybierana.   

Decoupage1

Tworzone z pasji

Nie ma dwóch identycznych własnoręcznie wykonanych wyrobów. Każdy z nich będzie się czymś różnił – wykończeniem, odcieniem czy układem kompozycji. Takie przedmioty są niezwykle cenne, gdyż są wyjątkowe, nierzadko personalizowane – dla konkretnej osoby. Kluczem do wykonania pracy, która zaspokoi poczucie estetyki nie tylko moje, ale i innych jest staranność, oryginalność i kreatywność.
Dla mnie najważniejsze jest to, że wszystko, co tworzę, powstaje z pasji.

Kim jestem?

Nazywam się Monika Rudek. Pracuję w spółce Usługi Grupa TAURON na stanowisku specjalisty ds. controllingu, rachunkowości i finansów. Moją największą pasją jest wykonywanie kartek okolicznościowych i albumów. Lubię również tworzyć prace metodą decoupage i mix media. W okresach przedświątecznych powstają niepowtarzalne ozdoby i stroiki. Każda z tych rzeczy, które tworzę jest unikatowa i wyjątkowa, bo jest stworzona z pasją i sercem. Największą satysfakcją jest dla mnie, radość obdarowywanych przeze mnie osób – ich reakcja w formie zwykłego uśmiechu i błysku w oku. To rekompensuje cały trud włożony w proces tworzenia.

Monika Rudek

Czytaj MegaMocne historie o pracownikach TAURONA w każdą środę w Dzienniku Zachodnim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Wrocławskiej, Gazecie Krakowskiej oraz w Tauronecie: E-prenumerata wybranych regionalnych gazet (sharepoint.com).

 

 

Sprawdź też