Ciepłownia w Zawierciu zapewni mieszkańcom ciepłą zimę

lis 30 2022

Już od 36 lat Ciepłownia TAURON Ciepło w Zawierciu, dostarcza ciepło sieciowe i ogrzewa mieszkańców gminy Zawiercie, a także biura, budynki użyteczności publicznej oraz okoliczne zakłady przemysłowe

Odbiorcami ciepła sieciowego zawierciańskiej Ciepłowni są mieszkańcy niemal wszystkich dziel-nic miasta. Oznacza to, że z ciepła sieciowego dostarczanego z Ciepłowni w Zawierciu korzysta po-nad 60% mieszkańców gminy co przekłada się na około 20 tys. mieszkań w mieście.

Jak wygląda proces dostarczania ciepła do mieszkańców

Ciepło sieciowe z Ciepłowni w Zawierciu dostarczane jest do mieszkańców poprzez 119 węzłów cieplnych. Łączna długość sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło w Zawierciu wynosi prawie 24 ki-lometry. Produkcja ciepła odbywa się w zmodernizowanych kotłach węglowych o łącznej mocy cieplnej około 54 MWt.                                 ciepło sieciowe schemat

Sezon grzewczy?

Sezon grzewczy jest obecnie pojęciem umownym. Klienci TAURON Ciepło sami decydują, kie-dy ogrzewanie zostanie włączone, składając indywidualnie wnioski. W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w za-leżności od temperatury zewnętrznej.

Zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicz-nego Biura Obsługi Klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dosta-wy ciepła są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spół-dzielni lub zarządcy obiektu.

Automatyka pogodowa – na czym to polega?

W systemie ciepłowniczym TAURON Ciepło w Zawierciu działa automatyka pogodowa. Na elewacji budynku montowane są specjalne czujniki temperatury. Dzięki automatyce pogo-dowej dostawy ciepła w budynku uruchomiane są, gdy tylko temperatura spadnie poniżej ustawio-nej wartości, np. 12 stopni i w drugą stronę – wstrzymywane, kiedy temperatura na zewnątrz wzro-śnie. Wszystko działa samoczynnie, automatyczny system dopasowuje się do pogody. To komfort zarówno dla mieszkańców i wygoda dla zarządców budynku.

Automatyka pogodowa

Modernizacje i usprawnienia

TAURON Ciepło na bieżąco przeprowadza modernizację sieci i urządzeń, wchodzących w skład systemu ciepłowniczego Ciepłowni w Zawierciu. Systematycznie realizowane są inwestycje, których celem jest poprawa efektywności wytwarzania ciepła oraz oszczędności zużycia paliwa i ograni-czania wpływu produkcji na środowisko.W ostatnich latach zmodernizowano układ hydrauliki Ciepłowni, wymieniono stare pompy 6kV na nowoczesne, oszczędne pompy 400 V. Jednocześnie został zainstalowany nowoczesny sys-tem zdalnego sterowania układem hydrauliki, którym można sterować bezpośrednio z dyspozytor-ni. Zmodernizowano także w ostatnim czasie kocioł węglowy (WR 25) w celu poprawy jego spraw-ności i efektywności – co oczywiście przekłada się na oszczędności w zużyciu paliwa i lepsze dzia-łanie urządzeń ciepłowni.

Ochrona środowiska i oczyszczanie

Ciepłownia w Zawierciu jest wyposażona w urządzenia oczyszczające spaliny, które pozwa-lają na spełnienie wszelkich obowiązujących zarówno w Polsce jak i UE standardów emisyjnych.W celu dostosowania instalacji do obowiązujących od 2016 r. bardziej rygorystycznych przepi-sów prawnych w zakresie emisji do powietrza, przeprowadzona była modernizacja instalacji oczysz-czania spalin z zanieczyszczeń pyłowych. Instalacja spełnia obecnie obowiązujące przepisy ochro-ny środowiska, w tym dotrzymuje standardów emisyjnych, określonych dla eksploatowanych źró-deł węglowych.

Emisje pochodzące z instalacji są kontrolowane przez niezależne instytucje. Wielkość emisji jest monitorowana poprzez regularne wykonywanie (przez zewnętrzne akredytowane firmy) pomia-rów emisji do powietrza oraz pomiarów poziomu emisji hałasu.

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spali-ny pochodzące z ciepłowni i elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w dedykowanych urzą-dzeniach oczyszczających. Jednocześnie proces wytwarzania ciepła sieciowego jest kontrolowany i stale monitorowany przez niezależne instytucje.

Ponadto ciepło sieciowe to komfort, wygoda, bezpieczeństwo dla użytkowników

Centralna Ciepłownia w Zawierciu jest zarządzana w strukturach TAURON Ciepło od 2011 roku.

TAURON Ciepło to jedna z największych spółek cie-płowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrocie-płownie: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwa-rzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Cie-płownie w Zawierciu, Olkuszu i Kamiennej Górze.Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwór-czych wchodzących w skład TAURON Ciepło – pocho-dząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogenera-cyjnych – wynosi ok. 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi ponad 2100 MW. Łączna długość sie-ci ciepłowniczej w całym systemie ciepłowniczym TAURON Ciepło wynosi około 1000 km. Po-przez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców. TAURON Ciepło obsługuje łącznie prawie 4000 klientów (spół-dzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.), ogrzewa blisko 9000 budynków w aglomeracji.