Zadbaj o zdrowie: Różowy Październik, miesiąc świadomości raka piersi

paź 28 2022

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.

W zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania takie jak: mammografia, USG i samobadanie piersi.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata!

Co to jest mammografia?

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.

Badanie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.

Samobadanie

Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc. Zalecane jest wykonanie badania w 5-10 dniu cyklu, a kobiety po menopauzie w dowolnym dniu.

ABC samobadania:

  1. Opuść ręce swobodnie.
  2. Unieś ręce do góry.
  3. Załóż ręce za głowę.
  4. Oprzyj ręce na biodrach.
  5. Oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu.
  6. Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
  7. Wykonując ruchy spiralne opuszkami palców, uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
  8. Badanie powtórz w pozycji leżącej.
  9. Powtórz wszystkie czynności badając drugą pierś.

Co powinno mnie zaniepokoić?

  1. zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępująca po miesiączce,
  2. guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
  3. zmiana koloru skóry piersi,
  4. wciąganie skóry piersi,
  5. pomarszczenie lub łuszczenie się skóry piersi.

źródła:
https://planujedlugiezycie.pl/index.php/profilaktyka-raka-piersi/
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi