TAURON Ciepło realizuje ważne inwestycje w Katowicach

kwi 05 2022

TAURON Ciepło wybudował dwa największe w swojej historii indywidualne węzły cieplne. Wymienniki ciepła wraz z systemami układów pomiarowych zostały wykonane w całości we własnym zakresie - przez Pracowników TAURON Ciepło. Specjaliści z Ciepło Serwisu zrealizowali w całości budowę przyłącza, aparatury automatyki pogodowej oraz monitoringu węzłów.

Węzeł cieplny w kompleksie biurowym Global Office Park w Katowicach obsługuje już 3,9 MWt    (mocy cieplnej), a do końca 2022 r. zostanie oddany do użytkowania w tym obiekcie kolejny węzeł o mocy 1,97 MWt. Z kolei w kompleksie budynków biurowych KTW w Katowicach działają już dwa indywidualne węzły cieplne – o mocy 3,2 MWt oraz  6,2 MWt  i są to największe tego typu urządzenia zainstalowane w historii spółki.

Każdy z wymienników (węzłów) pozwala zapewnić odbiorcom ciepłą wodę użytkową, centralne ogrzewanie oraz ciepło na potrzeby wentylacji dla budynków usługowo-handlowych w nowobudowanych obiektach. Węzły wyposażone są w automatykę pogodową oraz system zdalnego monitoringu.

W praktyce oznacza to monitorowanie on-line, 24 godziny na dobę, pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych oraz możliwość zdalnego sterowania parametrami urządzeń w węźle. Dyspozytor otrzymuje na bieżąco,  powiadomienia i alarmy pozwalające na szybkie wykrycie nieszczelności i diagnozę nieprawidłowości w pracy urządzeń.

Stosowana przez TAURON Ciepło nowoczesna usługa automatyki pogodowej, pozwala na ustawienie wartości temperatur, zgodnie z którymi następuje samoczynne wyłączenie i włączenie dostarczania ciepła do budynków – w zależności od temperatury zewnętrznej. W okresie przejściowym, z początkiem jesieni, kiedy zapotrzebowanie na ciepło nie jest jeszcze wysokie, dostawy ciepła do mieszkań w pełni reguluje automatyka pogodowa.

Koszt realizacji przyłączenia, montażu  węzłów wraz z pełną armaturą i oprzyrządowaniem to ponad 4,6 miliona złotych. 

#Weź nie smoguj #Weź oddychaj

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w elektrofiltrach, których sprawność wynosi 99,9 proc. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma znaczący wpływ na ograniczenie smogu w regionie.

TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko- dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą zakłady: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.  Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi prawie 2200 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1100 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców. TAURON Ciepło obsługuje łącznie prawie 4000 klientów  (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.), ogrzewa blisko 9000 budynków w aglomeracji.