Bezpiecznie na stoku

lut 02 2022

Nareszcie ferie! Wielu z nas spędza ten czas aktywnie na stokach narciarskich. Ważnym aspektem podczas uprawiania zimowych sportów jest bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby samemu zadbać o to, by tegoroczne ferie budziły w nas jedynie miłe wspomnienia.

Przed rozpoczęciem jazdy na nartach pamiętaj o treningu, doborze odpowiedniego sprzętu, kasku oraz o podstawowych zasadach poruszania się na stoku.

Poznaj zasady, którymi powinien kierować się każdy amator białego szaleństwa na stoku:

  1. Szanuj innych narciarzy i snowboardzistów.Pamiętaj, że na stoku nie jesteś sam. Staraj się uważać podczas jazdy na inne osoby. Wybierając trasę i technikę zjazdu, weź pod uwagę to, czy nie stwarzasz zagrożenia dla innych.
  2. Dostosuj prędkość do umiejętności i warunków na stoku. Nie przesadzaj z prędkością. Jeśli warunki są trudne, zachowaj bezpieczną odległość od innych.
  3. Wybierz odpowiednią trasę dla siebie. Dobierz stopień trudności trasy odpowiednio do swoich umiejętności. Jeśli są to Twoje początki, wybieraj trasy łatwiejsze i szersze.
  4. Wyprzedzaj ostrożnie. Na stoku możesz wyprzedzać innych z każdej strony, jednak zawsze pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.
  5. Wybór kierunku zjazdu. Mając przed sobą inne osoby, wybierz taki tor zjazdu, aby umożliwić swobodne kontynuowanie jazdy innym użytkownikom stoku. Pamiętaj o regule, według której narciarz lub snowboardzista znajdujący się „przed” lub „poniżej” - zawsze ma pierwszeństwo.
  6. Zatrzymanie.Każde zatrzymanie się na stoku stwarza zagrożenie dla jadących za nami. Szczególnie niebezpieczne jest zatrzymywanie się na zwężeniach oraz tuż za zakrętami. Jeśli musisz zatrzymać się lub zatrzymał Cię upadek, postaraj się w miarę sprawnie usunąć
    w bezpiecznie miejsce, by nie powodować utrudnień na trasie.
  7. Podchodzenie i schodzenie. Jeśli z jakiś powodów musisz pieszo wejść lub zejść ze stoku, poruszaj się tak, aby nie przeszkadzać innym, najlepiej poboczem. W przypadku złej widoczności, zejdź zupełnie z trasy.
  8. Przestrzegaj znaków i oznaczeń tras. To według nich dobieraj trudność stoku do swoich umiejętności. Szlaki oznaczane są kolorami:niebieskim,czerwonym oraz czarnym. Na trasie możesz spotkać się również m.in. z oznaczeniami informującymi o zagrożeniu lawinowym, zwężeniu stoku lub końcu trasy.
  9. Niesienie pomocy w razie wypadku. Jeśli jesteś świadkiem groźnego wypadku lub poważnej kontuzji, masz obowiązek zatrzymać się i udzielić pomocy. Zapytaj poszkodowanego o ewentualne dolegliwości i czy jest możliwe, aby wstał o własnych siłach. Jeśli poszkodowany narciarz lub snowboardzista nie może się poruszać ze względu na złamanie lub jest nieprzytomny, szybko wezwij pomoc.

Nie zapominaj również o tym, że każdy ośrodek narciarski ma swój regulamin, z którym powinieneś się zapoznać.

Udanego szusowania!

 

Dorota Kalisz