Czy cyberbezpieczeństwo to produkt z pudełka, możliwy do kupienia?

lis 16 2021

Mówią, że stara technika niewymagająca komputerów i internetu była lepsza, ponieważ była odporna na ataki z zewnątrz. Dużo w tym racji, ale czy na pewno?

Oczywiście możemy nadal tworzyć obiekty techniczne niewymagające komunikacji z internetem lub odizolowane od innych środowisk informatycznych, które będą odporne na ataki hakerów z zewnątrz. Jednak nie o to chodzi! Rezygnowanie z wykorzystywania dostępnych możliwości technologicznych w obecnych czasach nie ma sensu i jest nawet niewskazane.

Mając szybki i łatwy dostęp do informacji, korzystajmy z tego w sposób bezpieczny. I tutaj przedstawiamy Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC), który ma za zadanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa inwestycji informatycznych. Zapewnienie bezpieczeństwa jest to niekończący się proces, który wymaga stałego doskonalenia.

Technika relatywnie szybko się starzeje, ekonomicznie nie można sobie pozwalać na ciągłe inwestycje, natomiast można wykonywać bieżące analizy ryzyka i stosować środki zaradcze - które są skuteczne.

KSC ma na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym, a w szczególności:

  • niezakłóconego świadczenia usług kluczowych i usług cyfrowych,
  • osiągnięcie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych służących do świadczenia tych usług.

Więcej na temat KSC oraz o ustawie dot. cyberbezpieczeństwa można dowiedzieć się na stronach rządowych.

Cyberbezpieczeństwo to proces, dlatego podążajmy za nim i uczmy się, korzystajmy z dobrych praktyk jakie nam świat wciąż przekazuje. W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć wiedzę na temat możliwości  jakie mamy aby było bezpieczniej.