100 pytań o fotowoltaikę #4 – ile kosztuje fotowoltaika i ile energii będzie produkować?

paź 07 2021

W ostatniej odsłonie cyklu rozprawiliśmy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi fotowoltaiki. Tym razem skupimy się na konkretnych liczbach i kwotach. Odpowiemy sobie na pytania dotyczące kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych oraz energii, którą tego typu urządzenia są w stanie wyprodukować.

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Jakiego rzędu jest to wydatek?

Planując budżet na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, musimy pamiętać, że całkowity koszt zależy od wielu czynników indywidualnych – także takich uzależnionych od naszych wyborów. Wśród nich wymienić należy m.in.: rodzaj i model paneli fotowoltaicznych czy model falownika. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – od standardowych, po rozwiązania najnowsze należące do klasy premium. Przykładowo, możemy wybrać standardowy falownik za kilka tysięcy złotych, a możemy zdecydować się na droższy falownik klasy premium. Decyzja wyraźnie płynie na koszt całej inwestycji. Nietrudno więc zauważyć, że nawet koszt dwóch instalacji o tej samej mocy może być znacząco różny. Jako punkt odniesienia można przyjąć, że cena standardowej instalacji fotowoltaicznej to wydatek około 5 tys. zł brutto/1 kWp instalacji. Zgodnie z tym założeniem szacuje się, że instalacja o mocy 4,3 kWp to minimalny wydatek około 21 tys. zł.

Ile energii w ciągu roku wyprodukuje instalacja o mocy 4 kWp?

Instalacja o mocy 4 kWp powinna w ciągu roku wytworzyć około 4000 kWh. W praktyce wiele zależy od uwarunkowań lokalnych. Zdecydowanie największe uzyski generowane będą w miesiącach najbardziej słonecznych. Patrząc na profil produkcji energii z instalacji, można zauważyć, że ponad 80% energii uzyskujemy w okresie od marca do końca września. W miesiącach jesienno-zimowych uzyski są znacznie mniejsze. Wynika to z dużo większego zachmurzenia, krótszego dnia, a także czynników dodatkowych, takich jak okresowo zalegający na modułach śnieg. Można jednak stwierdzić, że późna jesień i zima nie mają większego wpływu na całoroczną produkcję energii przez naszą instalację – kluczowe są tu miesiące wiosenno-letnie.

Co jeżeli moja instalacja będzie produkować więcej energii, niż zużywam?

To, że nasza instalacja produkuje więcej energii, niż zużywamy w czasie rzeczywistym, jest naturalnym zjawiskiem. Przyjmuje się, że wskaźnik autokonsumpcji, czyli energia zużywana na bieżąco, wynosi zaledwie około 20%. Nadmiar energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej, którego nie możemy wykorzystać od razu, wysyłany jest do sieci energetycznej. Sieć pełni tu funkcję magazynu energii. W przypadku instalacji wyposażonych w magazyn energii nadprodukowana energia trafia do magazynu i stamtąd jest pobierana, gdy jej potrzebujemy.