ekoPorady #45 - rodzaje i typy mąki - co oznaczają?

paź 06 2021

Mąka to podstawowy składnik ciast, pieczywa, pierogów, naleśników i wielu innych potraw. Wydaje się produktem tak oczywistym i znanym, że rzadko zastanawiamy się nad jej przeznaczeniem.

W kuchennych szafkach zawsze mamy jej zapas, lecz nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że typy oraz rodzaje mąki i ich zastosowania są bardzo zróżnicowane. Smak i konsystencja dań zależą od właściwego wyboru. Planujesz zrobienie domowej pizzy, chleba, a może szukasz produktów bezglutenowych? Dowiedz się, jakie mamy rodzaje mąki i jak ich właściwe używać.

Rodzaje mąki – podstawowe informacje

Wytwarzanie mąki polega na rozdrobnieniu ziaren zbóż. Rodzaj i typ gotowego produktu zależą od stopnia ich zmielenia oraz oczyszczenia. W większości kuchni najczęściej spotyka się delikatną i białą mąkę pszenną, uzyskaną z bielma, czyli wewnętrznej części ziarna. W mąkach ciemniejszych znaleźć można także łuski – fragmenty zewnętrznej warstwy. Dzięki mniejszemu stopniowi przetworzenia ciemniejsze mąki są bogatsze w składniki odżywcze, w tym błonnik.

450, 500, 800…o co tu chodzi?

 Widząc nieco zagadkowe numery na opakowaniach, można długo zastanawiać się nad tym, co oznacza typ mąki. Liczby określają zawartość składników mineralnych, zwaną także „popiołem”, po zmieleniu ziarna. Dla przykładu: mąka typu 450 zawiera 0,45% substancji mineralnych. Jasne mąki uznaje się za najlepsze do delikatnych wypieków. Dzięki nim ciasto jest elastyczne i świetnie wyrasta. Mąki ciemniejsze sprawdzają się w produkcji pieczywa, zwłaszcza pełnoziarnistego.

hands-g4f49623f2 1920

Jak wybrać właściwy rodzaj mąki?

Przyjrzyjmy się zastosowaniu konkretnych rodzajów i typów mąki. Jaki typ mąki wybrać do pizzy, a jakie rodzaje mąki są najlepsze do chleba?

  • Typ 450 – to rodzaj mąki odpowiedni do lekkich, wykwintnych wypieków. Nieodzowny w ciastach biszkoptowych, odpowiada za ich piękne wyrośnięcie. Nadaje się także do naleśników.
  • Typ 500 – jeden z najbardziej uniwersalnych. Jeśli zastanawiasz się, jaki typ mąki wybrać na pierogi, oto strzał w dziesiątkę. Jest odpowiedni do wyrabiania kopytek, knedli i wszelkich innych klusek. Sprawdza się jako dodatek do kruchych ciast i ciasteczek, ciasta francuskiego, pizzy oraz do zagęszczania potraw.
  • Typy 550 i 650 – po te rodzaje mąk sięgnij, przygotowując ciasta drożdżowe oraz pączki. Pasują do zrobienia ciast o zwartej konsystencji, np. pierników.
  • Typ 750 – nazywany jest mąką chlebową, więc łatwo odgadnąć jej przeznaczenie.
  • Typy 1850, 2000, 3000 – te typy mąk zaliczają się do najmniej przetworzonych produktów. Są idealne do wyrobu bułek czy tradycyjnego chleba na zakwasie.

Rodzaje mąki bezglutenowej

O diecie wykluczającej produkty zbożowe w ostatnich kilku latach zrobiło się naprawdę głośno. Zaowocowało to większą dostępnością produktów bezglutenowych, które pozwalają cieszyć się smakiem potraw, w których mąka zbożowa do niedawna wydawała się niezbędna. Do produkcji wypieków bezglutenowych wykorzystywane są mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana, amarantusowa, ziemniaczana, migdałowa czy kasztanowa.

Wiadomo już, co oznaczają poszczególne typy mąk. Pora tę wiedzę wykorzystać w kuchni!