ekoPorady #44 - pranie pod lupą

wrz 14 2021

W każdym domu pralka automatyczna to jeden z głównych sprzętów AGD. Pojawiła się na rynku 100 lat temu i całkowicie zrewolucjonizowała nasze życie domowe. Czy jednak każde pranie w pralce wpływa pozytywnie na nasze środowisko?

Badacze z Uniwersytetu w Newcastle chcieli przedstawić, jaki tryb prania najbardziej wpływa na środowisko. W tym celu sprawdzili ilość mikrowłókien z poliestrowych ubrań w wodzie z różnych programów prania w pralce. Początkowo zakładano, że największy wpływ na zanieczyszczenie wody ma liczba obrotów bębna. Brano również pod uwagę długość cykli i liczbę zmian kierunku wirowania. Okazało się jednak, że to ilość wykorzystanej wody jest za to odpowiedzialna.

Naukowcy obliczyli, że podczas programu przeznaczonego dla tkanin delikatnych, w oddanej wodzie znajdowało się 1,4 miliona włókien. Krótki cykl oderwał około 600 tysięcy, natomiast program standardowy 800 tysięcy.

Dzieje się tak, gdyż duża ilość wody zużywanej podczas delikatnego cyklu, która ma chronić delikatniejsze ubrania przed zniszczeniem, w rzeczywistości wypłukuje więcej włókien z tkanin.

Unikajmy więc prania z dużym zużyciem wody, czyli cyklu “delikatnego” oraz pilnujmy, by pralka była załadowana do pełna. W taki sposób możemy dołożyć naszą cegiełkę do zmniejszania ilości syntetycznych włókien przedostających się do środowiska.