Wynalazki towarzyszą człowiekowi od chwili jego pojawienia się na ziemi jako istoty rozumnej. Dlatego historia wynalazków to faktycznie historia cywilizacji. Do pierwszych, niejako przełomowych wynalazków, powstałych jeszcze w czasach prehistorycznych lub starożytnych, należą: koło (a na jego podstawie powstały: koło jezdne, koło garncarskie, tokarka, wrzeciono, kołowrót, wielokrążek, koło zębate itp.), łuk, żagiel, pojazd kołowy, kierat, wiosła, żarna.
Niewątpliwie przez większą część historii ludzkości nowe rozwiązania techniczne powstawały i były stosowane przy braku jakiegokolwiek instrumentarium prawnego. Rozwój cywilizacji przynosił jednak zmiany także w tym obszarze. Najwcześniejsze środki ochrony prawnej rozwiązań technicznych, w kolejnych stadiach rozwoju społeczno- gospodarczego, były stopniowo zastępowane przez coraz doskonalsze regulacje prawne.
Wynalazek jako taki (niezależnie od regulacji prawnej) można rozpatrywać jako zespolenie dwóch elementów: przedmiotowego oraz podmiotowego. W płaszczyźnie przedmiotowej istotę wynalazku stanowi określona zasada postępowania, konstrukcja myślowa, w której występują trzy czynniki: zagadnienie do rozwiązania, sposób rozwiązania oraz środek lub środki techniczne służące do rozwiązania. Posługiwanie się określonym środkiem w toku realizacji metody, w celu rozwiązania podstawowego problemu, musi zawsze prowadzić do tego samego rezultatu, czyli zapewnić powtarzalność zastosowania rozwiązania. Zaś w płaszczyźnie podmiotowej, wynalazek określić można, jako wytwór ludzkiego umysłu.
Natomiast wynalazkiem podlegającym opatentowaniu będzie tylko takie twórcze rozwiązanie techniczne, które dodatkowo spełnia trzy przesłanki zdolności patentowej (nowość, poziom wynalazczy, przemysłowa stosowalność). Istoty wynalazku, jako dobra niematerialnego, należy upatrywać w jego wskazanej wyżej konstrukcji myślowej, jako zasadzie postępowania, której realizacja zawsze przynosi ten sam wynik.
Co zatem wynalazkiem nie jest?
Zgodnie z art. 28 Prawa Własności Przemysłowej, za wynalazki (zdefiniowane w art. 24 PWP) nie uważa się w szczególności:
Ponadto, za wynalazek nie uznaje się ciała ludzkiego niezależnie od stadium jego formowania się i rozwoju oraz zwykłego odkrycia jednego z jego elementów, włącznie z sekwencją lub częściową sekwencją genu.
Wynalazkami, które zmieniły świat są:
Sprawdź też