Zapytaj eksperta #24 – własna elektrownia wiatrowa

lip 07 2021

Własna elektrownia najczęściej kojarzy nam się z panelami fotowoltaicznymi, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się przydomowe elektrownie wiatrowe. Czy warto mieć własny prąd z wiatru? Ile kosztuje tak inwestycja i kiedy się zwróci?

Czy przydomowe elektrownie wiatrowe mogą stanowić źródło zasilania dla domu jednorodzinnego?

Odpowiada: Michał Markowicz

Dzięki nawet niewielkim, przydomowym elektrowniom wiatrowym ruch powietrza jest w stanie wytworzyć moc elektryczną od 100 do kilku tysięcy watów i mogą one stanowić tym samym źródło zasilania dla domu jednorodzinnego. Od mocy zainstalowanej turbiny zależy wachlarz zastosowań użytkowych. Elektrownie o najniższej mocy wytwarzają około 500 W. Mogą one jednak zasilać tylko pojedyncze urządzenia, na przykład bramę wjazdową na posesję. Najczęściej moc elektrowni wiatrowych montowanych przy domach jednorodzinnych to 3-5 kW. Taką wydajność mają niewielkie wiatraki o śmigłach, których średnica omiatania wynosi około 3-4 metrów. Za ich pomocą można wytworzyć prąd do zasilania sprzętów elektrycznych używanych w domu, na przykład: lamp, lodówki, pralki, telewizora, podtrzymywania ciepłej wody użytkowej. Do domów jednorodzinnych możemy zastosować także konstrukcje generujące moc 10-50 kW. W tym przypadku możliwe jest uzyskanie prądu do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, oświetlania domu, a nawet do elektrycznego ogrzewania budynku. W przypadku nadwyżek energii warto przeprowadzić odsprzedaż nadwyżki energii do sieci energetycznej. Największe elektrownie wiatrowe do gospodarstw domowych mają moc do 100 kW. Taka elektrownia jest przeznaczona w domu do produkowania większych ilości energii, dlatego polecana jest w przypadku tych domów jednorodzinnych, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na prąd. Montowanie jej w budynkach o mniejszym zapotrzebowaniu nie jest wskazane – są one zbyt drogie w stosunku do potrzeb, co przekłada się na mniejszą opłacalność inwestycji.

Jaki jest koszt postawienia przydomowej elektrowni wiatrowej?

Ceny zależą w pełni od wybranej mocy przydomowej elektrowni wiatrowej. Im większa moc turbiny, tym koszty jej budowy są większe np. 3 kW to inwestycja rzędu 20 tys. zł, większe są proporcjonalnie droższe (za turbinę wiatrową wyposażoną w pięć akumulatorów zapłacimy około 40 tys. zł). Wiadomo, że wykorzystanie odnawialnych zasobów energetycznych takich jak energia słoneczna czy energia wiatrowa wiąże się z dużymi oszczędnościami w niedalekiej przyszłości. Największym kosztem będzie jednak początkowy zakup oraz montaż małych wiatraków prądotwórczych. Zakładając, że przydomowa elektrownia wiatrowa o mocy 5 kW jest w stanie wyprodukować w ciągu roku blisko 7.000 kWh prądu, a średni koszt 1 kWh w najpopularniejsze taryfie G11 wynosi 60 gr (ceny prądu w Polsce różnią się w zależności od sprzedawcy prądu, czy wybranej taryfy), to pozwala na średnie oszczędności na poziomie 4.000 zł rocznie. Oznacza to więc, że inwestycja w jej budowę może zwrócić się po upływie 10 lat (po tym okresie korzystać można już z darmowej energii elektrycznej). Opłacalność tego przedsięwzięcia zależy jednak przede wszystkim od tego, czy w danym rejonie występują stałe wiatry.

Jak wyglądają kwestie prawne dotyczące przydomowych elektrowni wiatrowych?

W przypadku montażu turbiny wiatrowej bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie są wymagane dodatkowe zezwolenia, podobnie jeśli chodzi o sam proces produkowania energii elektrycznej - wytwarzając ją na własny użytek, nie musimy spełniać osobnych wymogów prawnych. W przypadku posadowienia masztu elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie, należy upewnić się, że nie wystaje on trzy metry ponad dach naszego domu. Jeżeli wysokość konstrukcji przekroczy ten poziom, elektrownia wiatrowa traktowana jest wtedy jako obiekt budowlany. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do uzyskania stosowanych pozwoleń na budowę oraz użytkowanie. Przydomowe wiatraki nie podlegają pod „ustawę odległościową”.

Masz pytanie odnośnie farm wiatrowych lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat? zadaj pytanie naszym ekspertom. Wyślij pytanie na adres: anna.ciszewska-swat@tauron-ekoenergia.pl