ekoPorady #41 - eko wakacje, czyli jak dbać o środowisko podczas podróży

lip 06 2021

Wszyscy lubimy wakacje. To czas, w którym odpoczywamy, zwiedzamy, spędzamy czas z rodziną, ładujemy akumulatory. Niestety z turystyką wiążą się też poważne problemy, takie jak wyczerpywanie się lokalnych zasobów naturalnych, zanieczyszczenie powietrza, namnażanie się odpadów czy utrata naturalnych siedlisk. Nie bądźmy obojętni na te zjawiska i starajmy się tak planować nasze podróże, by były możliwie przyjazne dla środowiska i lokalnych mieszkańców. Poniżej praktyczne wskazówki, jak spędzić eko wakacje.

Ekologiczny środek transportu

Turystyka przyczynia się do ponad 5 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych, z czego 90 procent przypada na transport. Dlatego najlepiej byłoby podróżować do miejsc możliwie najmniej oddalonych od adresu zamieszkania i dostać się do nich na piechotę lub rowerem. Jeśli wybierasz się na działkę za miasto, to możesz takie rozwiązanie rozważyć, ale spacer do innego kraju może okazać się nieco trudniejszy. To, co jest możliwe, to wybieranie środków transportu, które emitują mniej gazów cieplarnianych, czyli mają tak zwany mniejszy ślad węglowy. Podróż pociągiem wypada lepiej niż samolotem, a transport autobusem lepiej niż samochodem. Warto o tym pamiętać planując podróż.

Telefon z Internetem, mapą i biletem

W większości środków transportu wystarczy okazać bilet w wersji online. Niestety, ale wciąż niewiele osób korzysta z tego rozwiązania. A przecież to nie tylko oszczędność papieru, ale i czasu spędzonego w kolejce na dworcu. Wyjątkiem są niektóre międzynarodowe połączenia pociągowe, dlatego przed wyruszeniem w podróż lepiej sprawdzić czy bilet online jest dostępny. Pamiętaj naładowaniu telefonu i zabierz ze sobą powerbank. Na telefonie z łatwością sprawdzisz też mapę. Jeśli nie chcesz zużywać transferu danych to Google Maps ma możliwość zapisania wybranych fragmentów mapy, z których można korzystać w trybie offline.

Wielorazowa butelka i / lub kubek na napoje

Własna butelka na wodę to “must have” w podróżowaniu less waste. Uchroni Cię przed wyprodukowaniem znacznej ilości śmieci. Jeśli nie masz ograniczeń w bagażu, weź ze sobą nie tylko butelkę, ale również kubek lub termos na ciepłe napoje.

Opakowania na własny prowiant

Gorąco zachęcamy Cię do przygotowania własnego jedzenia na podróż. Unikniesz śmieciowego jedzenia i niepotrzebnego plastiku. Szczególnie na dworcach i lotniskach jesteśmy z każdej strony “atakowani” przetworzonymi produktami w plastiku jednorazowego użytku. Zaczynając od pojedynczo pakowanych bułeczek czy kanapek, po plastikowe talerzyki i sztućce. W dodatku jedzenie i napoje na dworcach i lotniskach są bardzo drogie! W co najlepiej zapakować prowiant? Możliwości jest kilka w zależności od upodobań. Może to być lunch box ze stali nierdzewnej lub bezpiecznego tworzywa, woskoowijka lub szczelnie zakręcany słoik. Lekkie, zamykane pudełko z bezpiecznego tworzywa możesz wykorzystać również w trakcie wyjazdu jako pojemnik na ciasto z piekarni lub do zapakowania resztek posiłku w restauracji. Do prowiantowego wyposażenia przydadzą się też sztućce. Najpraktyczniejszą opcją będzie łyżkowidelec lub lekkie sztućce bambusowe. Zamiast kupować nowe gadżety możesz też po prostu zabrać ze sobą łyżkę, którą uda Ci się zjeść prawie każdy posiłek.

Eko kosmetyczka prawie bez plastiku

W temacie kosmetyków najważniejsze jest chyba to, by ich nie zapomnieć. W ten sposób unikniesz konieczności kupowania konwencjonalnych produktów “na szybko”. Najprostszym sposobem jest zrobienie listy rzeczy do spakowania i sprawdzenie jej przed wyjściem. Sukces gwarantowany!

Filtr przeciwsłoneczny

Niezbędnym kosmetykiem podczas wakacji, choć zawsze zapakowanym w plastik, jest krem z filtrem. Jednak jego opakowanie nie jest największym problemem. Wraz z rosnącą liczbą plażowiczów co roku do podwodnego świata docierają tony toksycznych filtrów przeciwsłonecznych, które powodują zanieczyszczenie, wzrost temperatury i zakwaszenia wody, które to prowadzą do chorób, deformacji i wymierania raf koralowych. Dlatego przy zakupie kolejnego kosmetyku na słońce przeczytaj dokładnie skład i upewnij się, że jego stosowanie nie zaszkodzi ani Twojej skórze ani istotom żyjącym w morzu.

Wielorazowa torba i woreczki

Wielorazowa torba to kolejne zero waste “must have” na co dzień, jak i na eko wakacje. Nigdy nie wiadomo na co dokładnie, ale prawie zawsze się przydaje i pozwala uniknąć foliówek. Torbę możesz ewentualnie zastąpić plecakiem, jeśli masz ograniczoną ilość miejsca. Materiałowe woreczki czy siatki przydadzą się na zakupach na targu i w sklepie bez opakowań. Można ich też użyć do oddzielenia brudnych ubrań. 

Hotelowe zasady less waste

Jeśli nocujesz w hotelu, zacznij od prostego sposobu na oszczędzanie wody oraz energii i korzystaj z jednego zestawu ręczników podczas pobytu. Jeśli masz ze sobą własne kosmetyki, nie ma sensu korzystać z jednorazówek dostępnych w hotelu. Najlepiej odstaw je w bezpieczne miejsce i przed wyjazdem zostaw obsłudze karteczkę z informacją, że ich nie użyłaś. Bądź też less waste podczas śniadania. Jeśli jest taka możliwość nie jedz jednorazowo porcjowanych produktów (np. miodu, pieczywa, dżemów czy masła).

Przemyślane pamiątki

Jeśli chcesz kupić pamiątki, wybieraj te produkowane z lokalnych zasobów przez mieszkańców danego miasta czy kraju.  Odradzamy też zabieranie ze sobą produkowanych masowo pamiątek, tzw. „chińszczyzny”. Są one najczęściej brzydkie, słabej jakości i nie mają nic wspólnego z miejscem, które odwiedzamy.

Napoje bez słomki

Większość lokali przestała podawać plastikowe słomki zamieniając je na ekologiczne np. papierowe. Niestety, mimo to plastikowe rurki nadal są obecne. Dlatego w jakimkolwiek zakątku świata będziesz - czy w hotelowej restauracji czy w barze na mieście - zamawiając napój czy ulubionego drinka nie zapomnij powiedzieć “poproszę bez słomki”.

Wprowadzając powyższe zmiany podczas tegorocznych wakacji, nie zwalczysz co prawda wszystkich problemów związanych z turystyką, ale z pewnością zmniejszysz ogólny wpływ naszej własnej podróży na środowisko. Jeszcze większy efekt osiągniesz, przekazując te porady dalej, by jak najwięcej osób w sezonie letnim było choć trochę less waste.