Wynalazki w twórczości Stanisława Lema

cze 14 2021

Piętnaście lat temu odszedł jeden z najwybitniejszych pisarzy science-fiction na świecie – Stanisław Lem. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W swojej twórczości porusza tematy takie jak: natura ludzka, miejsce człowieka we Wszechświecie, możliwość porozumienia się istot inteligentnych a także rozwój nauki i techniki.   Zmarły w 2006 r. pisarz, doczekał się realizacji wielu ze swoich przewidywań. Jakimi wynalazkami autor wyprzedził ludzkość?

e-booki i audiobooki

Opisane w Powrocie do gwiazd (1961) czytniki, zwane optonami, zbudowane były z małych kryształków, a tekst pojawiał się na nich za dotknięciem ręki. Do złudzenia przypominał więc współczesne czytniki e-booków. Audiobooki zaś zostały nazwane lektanami i czytane były na głos. Ich odbiorcy sami mogli decydować o rodzaju, tempie czy modulacji głosu. Brzmi znajomo?

Gry, które symulują ludzkie życie

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie miała styczności, lub chociażby nie słyszała o Simsach. Być może nigdy nie pomyśleliśmy o tym w taki sposób, ale to właśnie Stanisławowi Lemowi zawdzięczamy tę grę! W utworze Cyberiada (1965) bohaterowie kreują losy mieszkańców, którymi sterują, tworzą ich odrębne światy i nadają im wyimaginowane kształty. Cyberiada stanowiła swoisty motor napędowy dla twórców popularnych Simsów, a potwierdził to sam Will Wright.

Internet

Najwięksi filozofowie nie podejrzewali, że za pomocą małych skrzyneczek, zwanych dzisiaj komputerami czy smarfonami, będziemy mogli spojrzeć jaka jest pogoda na drugim końcu świata, skontaktować się z naszymi krewnymi, czy zamówić jakąkolwiek rzecz w Internecie. Autor w wielu dziełach ukazywał świat z globalną siecią na czele, a bardziej szczegółowo przyjrzał się temu w Dialogach (1957). Przewidział nawet, że urządzenia będą się ze sobą łączyć, tworząc większe „banki pamięci”. Kilkadziesiąt lat temu wizja korzystania z Internetu była czystym science-fiction.

Podręczna pamięć

Skrzyneczki w postaci komputerów czy telefonów to jedno, ale wyobraźnia Stanisława Lema poprowadziła go jeszcze głębiej. Czytając Obłok Magellana (1955) dowiadujemy się o istnieniu trionów – filigranowych urządzeń, zbudowanych z kwarcu. Powstała nawet… Biblioteka Trionowa w której znajdował się wszelki dorobek ludzkości! Triony za pomocą drgań elektrycznych mogły zmieniać swoją strukturę. Nam na razie musi wystarczyć zwykły pendrive.

Uwolnij w sobie odkrywcę – zgłoś swój pomysł w TAURONIE!

Pamiętaj, że pomysły każdego z nas mogą przyczynić się do rozwoju i poprawy otoczenia, słowem – mogą zrewolucjonizować świat! Warto mieć otwartą głowę i puścić wodze wyobraźni, a gdy już ta złota idea przyjdzie – zgłosić swój pomysł racjonalizatorski do Pracowników Obszaru Badań i Innowacji lub Koordynatorów Racjonalizacji w Twojej Spółce!

Gdzie zgłosić swój pomysł?

Dowiedz się więcej

Sprawdź też