100 pytań o fotowoltaikę #1 - czym jest i jak działa fotowoltaika?

maj 27 2021

Fotowoltaika – jeszcze nie tak dawno była nowinką technologiczną, a teraz to stały element krajobrazu polskich wsi i miast . Trudno się temu dziwić – dzięki takiej instalacji każdy może dołączyć do producentów zielonej energii i oszczędzać na rachunkach za prąd.

Choć o fotowoltaice mówi się coraz więcej – to wciąż pojawia się wiele pytań związanych nie tylko z parametrami technicznymi, opłacalnością tego typu inwestycji, ale także miejscem montażu, kryteriami wyboru atrakcyjnej oferty czy zasadami rozliczeń. Dlatego eksperci TAURON Sprzedaż przygotowali dla klientów specjalny poradnik – „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce”.  Na łamach Pulsu TAURONA będziemy publikować najpopularniejsze z nich.

Fotowoltaika1Czym jest i jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to system, który wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Najprościej tłumacząc, promienie słoneczne padające na ogniwa fotowoltaiczne sprawiają, że w modułach wytwarzany jest prąd stały, który następnie przetwarzany jest w prąd zmienny, czyli dokładnie taki jaki mamy w gniazdkach – taki prąd nadaje się do zasilania urządzeń w domu.

Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycji w fotowoltaikę?

Jednym z bardzo często utrwalanych mitów, które narosły wokół fotowoltaiki, jest stwierdzenie, że w Polsce nie ma odpowiednich warunków pogodowych dla takich instalacji. Nic bardziej mylnego. Warunki panujące w naszym kraju uznaje się za optymalne dla działania fotowoltaiki. To sprawia, że tego typu inwestycje w naszej strefie klimatycznej są opłacalne.

Szacuje się, że średnia liczba godzin słonecznych w naszym kraju waha się w przedziale 1300–1900 godzin w roku. Najlepsze warunki pogodowe do produkcji energii z fotowoltaiki panują w Polsce w okresie od kwietnia do września. Tylko w tym okresie notowane jest aż 80% rocznego promieniowania słonecznego. Południowa część Polski (Małopolska, Podkarpacie) to rejony, w którym nasłonecznienie jest największe. Podkreślić należy jednak, że różnice między poszczególnymi regionami nie są duże, a dzięki temu fotowoltaika będzie opłacalną inwestycją dla inwestorów indywidualnych, niezależnie od tego, w jakiej części Polski mieszkają.  Przyjmuje się, że średnie roczne nasłonecznienie w Polsce pozwala na produkcję 110–150 kWh energii elektrycznej z 1 m2 paneli fotowoltaicznych w ciągu roku.