Pisz prościej #1 - 6 inspiracji, które pomogą Ci ulepszyć swój warsztat pisarski

maj 17 2021

Stawiasz pierwsze kroki jako pisarz? Zależy Ci na tym, aby zwiększyć grono swoich odbiorców? A może po prostu chcesz popracować nad swoim warsztatem? Bez względu na to, jakie są Twoje intencje - porady zawarte w książce Joanny Wrycza-Bekier „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy” z pewnością pomogą Ci osiągnąć sukces!

Autorka zawarła w książce setki porad i przykładów, w większości zaczerpniętych z polskiej literatury
i blogów.  Poniżej wybrałam kilka praktycznych wskazówek, które idealnie sprawdzą się w pracy nad tekstem.

 1. Ożyw treść

Nic bardziej nie ożywi Twojego tekstu niż dynamiczne czasowniki. Zastąp więc wszystkie nominalizacje (rzeczowniki odczasownikowe) i stronę bierną tętniącymi życiem czasownikami. Twój tekst z pewnością nabierze energii.

Przykłady:

 • „spotkanie dotyczyło omówienia bieżących spraw” zamień na „podczas spotkania omówiliśmy bieżące sprawy”;
 • „pojawiła się potrzeba przedyskutowania” – „potrzebujemy się spotkać, aby to przedyskutować”;
 • „należy podjąć decyzję” – „podjęliśmy decyzję”;
 • „pismo zostało wysłane” – „wysłaliśmy pismo”
 1. Zaciekawiaj od pierwszego zdania

Jak myślisz, ile masz czasu, aby zaciekawić czytelnika? Jeśli myślisz, że 3 sekundy to brawo – właśnie tyle. Dlatego pisz zgodnie z zasadą odwróconej piramidy – najważniejsze na początku, elementy poboczne lub rozwijające wątek, w dalszej części.

Jak dobrze zacząć? Wprowadź nieszablonowego bohatera, zainteresuj ciekawym spostrzeżeniem lub zmuś do refleksji. Bierz przykład ze Stephena Kinga i nie żałuj czasu poświęconego na pracę nad swoim pierwszym zdaniem.

 1. Pozbądź się słów-śmieci

Autorka porównuje teksty do zagraconych strychów, kryjących góry śmieci, przez które trzeba się przekopać, aby wyjąć to, co ważne. Proponuje więc, abyśmy zawsze pisali zwięźle, konkretnie i wycinali wszystkie słowa, które imitują inne, są ciężkostrawne lub nic nowego nie wnoszą.

Dlatego unikaj:

 • słów papug – np. straszna tragedia czy prawdziwe fakty;
 • ciężkich koturn językowych – np. udzielać odpowiedzi, dokonywać wyboru czy wprowadzać zmianę;
 • urzędasów – np. przedłożone pismo, zawarta umowa czy wykonane zlecenie;
 • tasiemców – np. biorąc pod uwagę fakt, w zaistniałych okolicznościach;
 • słów-tchórzy – np. być może, przypuszczalnie.
 1. Lekcja Ernesta Hemingwaya

Ernest Hemingway słynął z usuwania niepotrzebnych zdań ze swoich dzieł. Ty również weź z niego przykład  - szanuj czas i inteligencję odbiorcy. Nie zarzucaj go szczegółami i nie rozdrabniaj się. Usuń każde zbędne słowo. Dzięki temu pozostawisz miejsce dla wyobraźni, a jednocześnie nie zanudzisz swojego czytelnika.

 1. Opowiedz historię

Bo wszyscy je uwielbiamy. Empatyzujemy z bohaterem, trzymamy za niego kciuki. Steve Jobs często o swoich produktach opowiadał jak o bohaterach, których zadaniem jest zmieniać świat. Ty również możesz wciągnąć odbiorcę we własną historię. Postaw komplikacje i przeszkody na drodze bohatera a na końcu pozwól mu osiągnąć to, do czego zmierzał od samego początku.

 1. Pobudzaj zmysły

Pozwól, aby Twój czytelnik poczuł to, o czym piszesz. Jeśli opisujesz danie - daj mu możliwość zasmakowania parującej zupy; jeśli prezentujesz krajobraz - pozwól mu zatęsknić za zapachem mokrego lasu. Pisz o dotyku miękkim jak podmuch wiatru i sennej ciszy. Niech odbiorca wszystkimi zmysłami poczuje, o czym piszesz.

Jeśli więc zaczynasz swoją przygodę z pisaniem, lub już piszesz, ale chcesz poznać tajniki, jak robić to lepiej – sięgnij po tę pozycję. Nie pożałujesz!

 

Sprawdź też