Zapytaj eksperta #23 – czy elektrownie wiatrowe burzą krajobraz?

maj 06 2021

W sieci można znaleźć opinie, że elektrownie wiatrowe negatywnie wpływają na nasz krajobraz. Czy inwestorzy prowadzą działania, które pomagają zmniejszyć wpływ elektrowni na otaczającą przestrzeń?

Odpowiada: Beata Jońca (TAURON Ekoenergia)

Elektrownie wiatrowe ze względu na swój rozmiar i kształt są elementami dominującymi w krajobrazie. Zwracają na siebie uwagę i są potwierdzeniem sztucznej zmiany terenu przez człowieka. Co ciekawe, obecności elektrowni wiatrowych w pierwszych latach rozwoju tej dziedziny energetyki w Polsce odbierany był jako coś bardzo atrakcyjnego, podnoszącego walory okolicy, również walory turystyczne. Dopiero w  późniejszym czasie zaczęto postrzegać współczesne wiatraki jako elementy zniekształcające krajobraz. Wyobrażenia na ten temat  do dnia dzisiejszego są subiektywne i bardzo często zmienne.

W badaniu świadomości i zachowań ekologicznych dotyczących energii wiatrowej (lądowej i morskiej), przeprowadzonym przez agencję badawczą PBS dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 roku wynika, że Polacy w bardzo pozytywny sposób odnoszą się, co do rozwoju energetyki wiatrowej w kraju. Aż 85% mieszkańców raczej lub zdecydowanie popiera rozwój lądowych farm wiatrowych, natomiast 24% Polaków zadeklarowało, że mieszka w okolicy lądowych farm wiatrowych
i pozytywnie ocenia działania zarówno samych władz lokalnych, jak i ich inwestora farmy wiatrowej na etapie jej powstawania.

Każdy inwestor przed podjęciem decyzji o budowie farmy wiatrowej, bierze pod uwagę szereg czynników, które mają wpływ na miejsce lokalizacji turbin wiatrowych i ich wpływu na środowisko, w tym na krajobraz. Czynniki te są badane, analizowane i opisywane w tzw. Raporcie oddziaływania na środowisko. Dokument jest przedkładany odpowiednim organom, które na jego podstawie oceniają potencjalne oddziaływanie planowanej inwestycji na środowisko i otoczenie, i wydają decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach takiej inwestycji. Decyzja ta jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę farmy wiatrowej. Ochrona walorów środowiskowych i krajobrazowych jest wpisana w proces inwestycyjny takich przedsięwzięć.

Do czynników analizowanych i uwzględnianych, w celu zminimalizowania negatywnego oddziaływania farmy wiatrowej na środowisko przyrodnicze i otoczenie należą m.in..:

- wkomponowanie elektrowni w krajobraz i otoczenie, z uwzględnieniem układu zabudowy najbliższych miejscowości, architekturę, zabytki, w tym także zabytki archeologiczne,

- ustawienie takiego samego kierunku obrotu wszystkich elektrowni w obrębie farmy wiatrowej,

- wybór tych samych maszyn tego samego producenta, które nie różnią się wyglądem między sobą,

- taka sama, jasna kolorystyka turbin wiatrowych,

- zmniejszenie ilości wiatraków dzięki zastosowaniu elektrowni o większych mocach,

- organizacja tymczasowych dojazdów i placów montażowo-składowych, żeby nie rozbudowywać niepotrzebnie infrastruktury drogowej,

- kable kładzie się pod ziemią o ile jest to możliwe, dzięki czemu nie są one widoczne.