Zapora wodna w Lubachowie w świetle obiektywu

kwi 08 2021

Na zaporze Jeziora Bystrzyckiego w Lubachowie ruszyły zdjęcia do filmu pod tytułemEO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Produkcja SKOPIA FILM przystępuje do realizacji zdjęć do nowego filmu fabularnego w reżyserii wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty - Jerzego Skolimowskiego.

„EO” to parafraza filmu drogi, pełna ciepłego humanizmu, ale też goryczy, której głównym bohaterem jest szary osiołek. Panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia przełoży się na sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

20210329 115217

Zdjęcia do filmu realizowane są w różnych wyjątkowych zakątkach Polski – Lubachowie i okolice, na Warmii i Mazurach, Podkarpaciu – a także we Włoszech. Jedna ze scen została nakręcona przy zaporze wodnej w Lubachowie.

IMG-4064- To piękny, unikatowy obiekt. Jego monumentalna skala zachwyca, a jednocześnie wzbudza respekt. Wspaniała architektura doskonale wkomponowuje się w otaczający krajobraz. I jeszcze ten mały, wręcz baśniowy mostek pod zaporą… Byliśmy pewni, że to miejsce jest idealne do nagrania jednej ze scen z naszym osiołkiem – mówi Katarzyna Kędzior, II Kierownik produkcji filmu ds. obiektów. Wprawdzie na miejscu okazało się, że nasz osiołek jest uparty i waha się czy przejść przez mostek bez asysty swojego właściciela, ale w końcu udało się go przekonać. Powstały piękne zdjęcia ze scenerią zapory, którą będziecie Państwo mogli podziwiać w filmie – dodaje. 

Zapora wodna została wybudowana na rzece Bystrzyca na początku XX wieku. Powstała jako jedna z wielu zapór wodnych budowanych w tamtych czasach w Sudetach, głównie w celu ochrony przed powodziami. Sama budowla ma 44 m wysokości i 230 m długości korony.
U podstawy kamienna zapora ma 29 m grubości. W wyniku budowy zapory powstał sztuczny zbiornik wodny zwany Jeziorem Bystrzyckim. Zbiornik ma powierzchnię 51 ha i potrafi pomieścić około 8 mln m³ wody.  Woda do turbin dostarczona jest ze zbiornika rurociągiem podziemnym o średnicy 180 cm. Choć zapora i zbiornik były budowane głównie w celach przeciwpowodziowych, dziś pełnią aż cztery funkcje: hydrotechniczną, przeciwpowodziową, retencyjną (jest zbiornikiem wody pitnej dla Dzierżoniowa, Bielawy i okolic) oraz rekreacyjną.