Zapytaj eksperta #22 - promieniowanie i zasada "10H"

mar 31 2021

W kolejnej odsłonie cyklu nasi eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące promieniowania elektromagnetycznego oraz zapisów dotyczących zasady „10H”.

Czy elektrownie wiatrowe emitują promieniowanie elektromagnetyczne ?

Odpowiedź na podstawie opracowania PSEW (Dobry wiatr dla Regionów):

Promieniowanie elektromagnetyczne to fale elektrycznej i magnetycznej energii, które poruszają się w  naszej przestrzeni i określane są jako promieniowanie elektromagnetyczne. Emitowane jest ono przez naturalne źródła jak Słońce, Ziemia czy jonosfera. Każde urządzenie elektryczne generuje pole elektromagnetyczne. Promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej jest emitowane przez: telefony komórkowe, wieże nadawcze, instalacje radarowe, aparaty do zdalnego sterowania oraz elektryczny i elektroniczny sprzęt. W przypadku turbin wiatrowych wymienia się cztery potencjalne źródła promieniowania elektromagnetycznego: linię łączącą turbinę z siecią energetyczną, generator turbiny, elektryczny transformator i okablowanie podziemne. Nasilenie pola elektromagnetycznego, pochodzącego z linii łączącej, jest porównywalne z tym, jakie pochodzi ze sprzętów domowych AGD. W przypadku generatora i okablowania podziemnego, to obudowa wokół nich powoduje, że pole elektromagnetyczne jest równe zeru.

28-08-2019 FarmaWiatrowa FotoJeremiAstaszow ASTASHOWstudio DRUK (93)

Czy zasada „10H”  zostanie zniesiona w przepisach ustawy o inwestycjach wiatrowych?

Odpowiada Wojciech Siudyła:

Przepisy ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zwanej też „antywiatrakową”, które weszły w życie w lipcu 2016 r., ustanowiły szereg nowych regulacji z których jedynie wprowadzenie obowiązku lokalizacji elektrowni wiatrowych, w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie wzbudziło większych kontrowersji.

Jedną z najbardziej dotkliwych zmian okazała się tzw. regulacja odległościowa, wprowadzająca wymóg zachowania minimalnej odległości elektrowni wiatrowych na poziomie dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni od zabudowy oraz wybranych form ochrony przyrody (tzw. reguła 10H).  W założeniach, ustanowienie minimalnej odległości miało chronić lokalne społeczności. Okazuje się jednak, że wynik jest zupełnie inny, bo to nie tylko branża, ale także gminy i związki gmin apelują o jej zniesienie, czy złagodzenie. Ze względu na zasadę 10H, po wyczerpaniu puli istniejących projektów będących w fazie budowy, istnieje  potencjalne ryzyko zastoju inwestycyjnego w branży wiatrowej. Obecnie Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowelizacją przepisów tzw. ustawy odległościowej. Wśród wprowadzonych zmian ma się znaleźć uelastycznienie sztywnej zasady lokowania farm wiatrowych w odpowiedniej odległości od zabudowań (zasada 10H), co  zwiększy dostępność terenów pod lokalizację elektrowni wiatrowych.

Masz pytanie odnośnie farm wiatrowych lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat? zadaj pytanie naszym ekspertom. Wyślij pytanie na adres: anna.ciszewska-swat@tauron-ekoenergia.pl