Zapytaj eksperta #20 - plusy i minusy energetyki wiatrowej

lut 18 2021

W kolejnej odsłonie cyklu nasi eksperci opowiedzą plusach i minusach morskiej energetyki wiatrowej.

Wiatry wiejące nad morzami i oceanami z uwagi na brak przeszkód takich jak wzgórza, drzewa czy budynki są dużo silniejsze i bardziej spójne niż wiatry wiejące nad lądem. Jest to główny czynnik wysokiego potencjału mocy i wydajności morskich farm wiatrowych. Dla porównania przeciętna lądowa elektrownia wiatrowa  o mocy 3 MW rocznie wyprodukuje  energię dla ok. 1500 gospodarstw domowych, morska elektrownia wiatrowa o mocy 3,6 MW dla ok. 3300.

Mniej zajmowanej przestrzeni i więcej wyprodukowanej energii

Charakterystyka wiatrów morskich umożliwia budowę elektrowni w mniejszych odległościach od siebie, na niższych wieżach i o dłuższych łopatach niż na lądzie. Oznacza to, że morska farma wiatrowa potrzebuje  o wiele mniej miejsca do wyprodukowania dużo większej ilości energii niż jej odpowiednik lądowy. Morskie farmy wiatrowe nie wpływają na otoczenie w którym na co dzień przebywa człowiek. Farmy są oddalone od lądu o kila lub kilkanaście kilometrów w związku z tym dźwięk generowany przez elektrownie nie dociera do człowieka, a ich wpływ wizualny ma znikome znaczenie.

pinwheel-5622693_1920.jpg

Koszty budowy i konserwacji

Największą wadą morskich farm wiatrowych jest koszt budowy i eksploatacji. Główne czynniki, które na to wpływają to utrudniona dostępność, konieczność budowy długich, podmorskich tras kablowych i przesył na ląd dużej ilości mocy rzędu GW. To również wysokie wymagania technologiczne związane z budową w środowisku morskim, zastosowanie wysokiej jakości materiałów, które poddawane są nieustannemu działaniu wody morskiej oraz ich intensywna konserwacja.