Zapytaj eksperta #17 - mity na temat fotowoltaiki (cz. 3)

sty 21 2021

W trzeciej i ostatniej serii mitów związanych z pozyskiwaniem energii ze słońca, dowiemy się m. in. czy instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny i czy moduły fotowoltaiczne łatwo ulegają zniszczeniu.

Instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny 

Instalacja fotowoltaiczna w żaden sposób nie podnosi ryzyka uderzenia pioruna w nasz dom. Oczywiście, piorunochron jest rozwiązaniem zalecanym, gdyż ewentualne uderzenie pioruna może zniszczyć naszą instalację i doprowadzić do pożaru. Należy jednak podkreślić, iż brak piorunochronu i obecność instalacji fotowoltaicznej na dachu nie spowodują, iż ryzyko uderzenia pioruna w nasz dom będzie większe niż ryzyko w przypadku domów bez instalacji PV na dachu.

Moc modułów fotowoltaicznych szybko spada 

Owszem, sprawność modułów fotowoltaicznych będzie niższa każdego roku, jednak badania Instytutu Fraunhofera wykazały, iż roczny ubytek mocy kształtuje się na poziomie 0,1-0,5 proc., a więc postępuje on bardzo wolno. Wielu producentów ogniw fotowoltaicznych gwarantuje, iż liniowy ubytek mocy ogniw w ciągu 20-25 lat nie będzie większy niż 20 proc.

Moduły fotowoltaiczne łatwo ulegają zniszczeniu

Wszystkie panele dobrej jakości przechodzą testy wytrzymałościowe – najczęściej są to testy na uderzenie gradu (hail impact test) oraz testy na obciążenia mechaniczne statyczne (static load test). Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg również nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile nawet do 800 kg na m kw.

Więcej informacji nt. fotowoltaiki znajdziesz w e-booku "Fotowoltaika dla domu".