Znane i nieznane #8 – EW Otmuchów

sty 20 2021

Zbudowana ze stali i szkła przypomina statek, który właśnie dobił do portu i majestatycznie unosi się na wodzie. Wśród sześciu elektrowni należących do Zespołu Elektrowni Wodnych Opole szczyci się największą mocą zainstalowaną 6,7 MW towarzysząc zaporze, która utworzyła Jezioro Otmuchowskie. Mowa oczywiście o elektrowni wodnej Otmuchów.

EW Otmuchów, to elektrownia zbiornikowa usytuowana na rzece Nysa Kłodzka w miejscowości Otmuchów nieopodal miasta Nysa. Budowę zbiornika i wszystkich związanych z nim obiektów rozpoczęto w 1928 roku . Pierwsze plany zbudowania zbiornika retencyjnego w tym miejscu powstały w 1913 roku, ale nie zrealizowano ich z powodu wybuchu wojny.  Sytuacja zmieniła się jednak w 1926 roku. Modernizacja pobliskiej linii kolejowej umożliwiła rozpoczęcie budowy przeciwpowodziowego zbiornika retencyjnego. Aby wykorzystać potencjał zgromadzonej wody, zbudowana została elektrownia wodna.

EW Otmuchów_fot 1.jpg

Rezerwat, który zapiera dech

Jezioro Otmuchowskie ma obszar około 2 tys. hektarów i pojemność 130 milionów m3 wody. Niewątpliwą atrakcję stanowi otaczający jezioro rezerwat o powierzchni 29 ha - obejmujący las mieszany z licznymi okazami starodrzewia jak również unikalne na skalę krajową siedlisko czapli siwej. Na obrzeżach zbiornika rozlokowane są liczne ośrodki wypoczynkowe z piaszczystymi plażami i przystaniami, przyciągające miłośników sportów wodnych i wędkarzy. Jezioro Otmuchowskie jest często porównywane z jeziorami bawarskimi w Niemczech, z którymi śmiało może konkurować jeśli chodzi o wielkość i piękno otaczającego go krajobrazu.

Elektrownia, która przypomina statek

Budynek elektrowni wodnej robi ogromne wrażenie. Zbudowany w całości ze stali i szkła przypomina statek, który właśnie dobił do portu i majestatycznie unosi się na wodzie. Obiekt ten wyróżnia wśród elektrowni wodnych na terenie Polski fakt, że budynek elektrowni posadowiono na skarpie odwodnej. W budownictwie wodnym Europy to ewenement. Elektrownię budowano wraz ze zbiornikiem Otmuchów w latach 1928-1933 dzięki temu jest pięknie wkomponowana w krajobraz. Hala maszyn posiada imponujące rozmiary: jest długa na prawie 100 metrów, szeroka na 16,7 metra i wysoka na ponad 11 metrów. Nic więc dziwnego, że urokowi otmuchowskiej elektrowni uległ sam Jan Kolski - uznany polski reżyser, szukając tu plenerowych ujęć do swojego najnowszego filmu pt: „Republika dzieci”.

Fot. 10a.jpg

Jak EW Otmuchów wygląda dzisiaj?

W latach 2013-2017 elektrownia wodna Otmuchów przeszła gruntowną modernizację, zaczynając od wymiany turbozespołów będących sercem całej elektrowni, a kończąc na pracach związanych z infrastrukturą techniczną i budowlaną. Zadbano nawet o drobne szczegóły takie jak granitowe mury oporowe, którym przywrócony został pierwotny wygląd. Dodatkowo elektrownia została wyposażona w nowoczesne systemy sterowania, monitoringu i wizualizacji pracy elektrowni. Dzięki temu możliwa jest jej bezobsługowa praca i zdalne sterowanie z elektrowni Nysa.