Zapytaj eksperta #15 – mity na temat fotowoltaiki (cz. 1)

gru 29 2021

Jaka jest żywotność modułów fotowoltaicznych? Czy panele fotowoltaiczne działają tylko w mocnym słońcu? W piętnastej odsłonie cyklu „Zapytaj eksperta” rozprawimy się z najczęstszymi mitami związanymi z fotowoltaiką.

Fotowoltaika nie działa w zimie ani w niskich temperaturach

Ogniwa wytwarzają energię w zależności od ilości dostarczonego światła słonecznego, a nie w zależności od temperatury otoczenia. Ponadto, należy podkreślić, że moduły działają bardziej wydajnie w niższych temperaturach, niż przy bardzo wysokiej temperaturze otoczenia (spadek mocy wiąże się ze wzrostem temperatury). Tak więc, ilość energii wytworzona w słoneczny, wiosenny dzień będzie najczęściej wyższa niż uzysk energii w gorące letnie dni.

Instalacje fotowoltaiczne są awaryjne

Systemy fotowoltaiczne dostępne obecnie na rynku są projektowane tak, aby zagwarantować działanie przez około 25-30 lat. Długie działanie systemu potwierdzają również okresy gwarancyjne oferowane przez producentów modułów i falowników. W przypadku właściwie zaprojektowanej instalacji awaryjność jest niska, co wynika z prostej struktury całego systemu, który nie składa się z wielu komponentów (jego główne części to panele, inwerter oraz okablowanie), a do tego jest pozbawiony ruchomych części, które zazwyczaj są najbardziej awaryjne.

Trzeba jednak podkreślić, iż prawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku kluczowych kwestii:
• dobrze przygotowany projekt instalacji,
• wykorzystanie komponentów wysokiej jakości,
• rzetelne wykonawstwo,
• prawidłowe użytkowanie.

Fotowoltaika jest nieopłacalna
– okres zwrotu jest bardzo długi

Tu akurat odpowiedź jest złożona – wszystko zależy od źródła finansowania. Jeżeli finansujemy instalację z własnych środków, okres zwrotu najczęściej wynosi około 10-11 lat. Opłacalność inwestycji wzrasta, gdy korzystamy z dotacji. Najpopularniejszy program „Mój Prąd” w połączeniu z ulgą termomodernizacyjną pozwala skrócić okres zwrotu z inwestycji do 6-7 lat. Biorąc pod uwagę, że żywotność instalacji wynosi około 25-30 lat, inwestycja w panele fotowoltaiczne to naprawdę niezły interes. Pamiętajmy jednak, że opłacalność inwestycji spada, jeżeli finansujemy zakup instalacji w ramach kredytu lub abonamentu. Koszty obsługi kredytu podnoszą koszty, jakie musimy ponieść i okres zwrotu mocno się wydłuża. Oczywiście reguła ta nie będzie obowiązywać, gdy skorzystamy z kredytu 0% (RRSO 0%). W tym przypadku zwrot z inwestycji będzie taki sam, jak w przypadku sfinansowania inwestycji ze środków własnych.

Więcej informacji nt. fotowoltaiki znajdziesz w e-booku "Fotowoltaika dla domu".