Znane i nieznane #6 – Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki

gru 15 2020

Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki prezentuje najważniejsze obiekty techniczne Dolnego Śląska. Co ciekawe – wśród licznych obiektów znajdziemy aż pięć elektrowni wodnych, należących do spółki TAURON Ekoenergia.

Dolny Śląsk to region pełen tysięcy zabytkowych obiektów takich jak pałace, zamki, klasztory czy kościoły. Mało osób wie jednak o tym, że Dolny Śląsk to najbogatszy w Polsce region pod względem liczby zabytków techniki. Chcąc pomóc w promocji tego niezwykłego dziedzictwa Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska we Wrocławiu uruchomił projekt pod nazwą Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki.

Do  projektu zaproszono wielu dolnośląskich przedsiębiorców, w tym spółkę TAURON Ekoenergia, której większość elektrowni wodnych ma przedwojenny rodowód, niektóre nawet sprzed I wojny światowej. Pięć z nich znalazło się na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki w tym: Elektrownia wodna Pilchowice I, Elektrownia Wodna Złotniki, Elektrownia Wodna Leśna, Elektrownia Wodna Wrzeszczyn i Elektrownia Wodna Wrocław I.

 – Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstał po to, aby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu swojego potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Obecnie na szlaku znajduje się dwadzieścia sześć obiektów w całym regionie.  Większość z nich została oznaczona specjalnymi tablicami informującymi o ich wyjątkowości. Umieszczone na budynkach tablice, w trzech językach: po polsku, po angielsku i po niemiecku, informują przechodniów i turystów o historii i znaczeniu obiektu. Wszystkie trafiły też na internetową Dolnośląską Mapę Zabytków Techniki.

W ramach podpisanego porozumienia TAURON Ekoenergii z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, pięć elektrowni wodnych znalazło swoje zaszczytne miejsce na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. Jesteśmy z tego faktu bardzo dumni – mówi Przemysław Mandelt, Prezes Zarządu TAURON Ekoenergia. -  Tym bardziej, że te prawdziwe perły sztuki inżynieryjnej początku XX wieku, są nadal czynne zawodowo. Oczywiście nie obyło się bez koniecznych  modernizacji, ale połączyliśmy na tyle umiejętnie  tradycję z nowoczesnością, że przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych nie ucierpiały walory zabytkowe obiektów - dodaje.

Dla każdego pasjonata techniki, wszystkich zakochanych w maszynach, pociągach, hutach, kopalniach i po prostu w pięknych obiektach zabytkowych, Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki to prawdziwa atrakcja i skarbnica wiedzy.

Załączniki

EW Wrocław I.JPG
EW_Pilchowice I.jpg
EW Złotniki
EW Wrzeszczyn.tif
EW Leśna.jpg