Wynalazki, które zmieniły świat

lis 05 2020

Gdy myślimy o wynalazkach, przed oczami stają nam najczęściej wielkie i skomplikowane maszyny rodem z pracowni Leonarda da Vinci, czy Nicoli Tesli. Gdy jednak zastanowimy się nad tym które z nich były na tyle przełomowe, by można o nich powiedzieć, że zmieniły świat na myśl przychodzą nam znacznie prostsze rozwiązania.

Koło

Koło, nie bez przyczyny, uznawane jest za największy wynalazek w historii ludzkości, który dał podwaliny pod transport, budownictwo, naukę oraz wiele innych dziedzin. Koło można śmiało nazwać fundamentem nowoczesnej techniki. Moment jego wynalezienia (połowa IV tysiąclecia p.n.e., Mezopotamia) jest elementem rewolucji neolitycznej, uznawanej za koniec prehistorii i początek nowej epoki.

Druk

Choć pismo istniało w różnych formach już od tysiącleci, to dopiero wynalezienie w 1438 r. przez niemieckiego złotnika Johanesa Gutenberga prasy drukarskiej, pozwoliło na znacznie szybszy i tańszy przepływ informacji. Dzięki temu wynalazkowi w Europie rozpoczął się okres szybkiego przepływu myśli i rozwoju, zarówno intelektualnego jak i technicznego. Druk zmienił i upowszechnił też system nauczania.

Maszyna parowa

Maszyna parowa dała początek rewolucji przemysłowej, która kompletnie zmieniła realia naszego życia. Od tej pory siła mięśni została zastąpiona mechaniczną, co znacząco wpłynęło na prędkość oraz koszty procesu produkcji. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena.

Ujarzmienie elektryczność

Choć ludzkość od starożytności oswajała się z tym zjawiskiem to prawdziwy przełom nastąpił dopiero na przestrzeni XVIII i XIX w. Nazwiska takie jak Franklin, Galvani, Volta, Ampere, Ohm, Faraday czy Edison i Tesla nie bez powodu kojarzą nam się dziś z elektrycznością. Dzięki ujarzmieniu tego zjawiska i wykorzystaniu go w praktyce powstały urządzenia, które wyznaczyły kierunek rozwoju całej planety.

Przesyłanie danych

Choć pierwsze informacje przesyłano gołębiami, a dopiero w 1837 r. Samuel Morse opatentował swój telegraf, dziś nie wyobrażamy sobie życia bez mobilnej wymiany danych. Choć mało kto o tym pamięta, koncepcję internetu jako światowej sieci wymiany i udostępnienia informacji w 1962 r. opracował Polak mieszkający na stałe w USA – Paul Baran.​​​​​​​

Masz pomysł? Zrealizuj go w TAURONIE!

Epokowe wynalazki wcale nie muszą być skomplikowane. Podobnie z pomysłami racjonalizatorskimi, które możemy zgłaszać w ramach Racjonalizacji w Grupie TAURON. Jeśli masz pomysł jak usprawnić swoją pracę, zgłoś swoją propozycję w ramach procesu 1.7_10 Racjonalizacja.

Szczegóły znajdziesz pod tym linkiem.*

​​​​Wszystkie  wymagane dokumenty znajdziesz tutaj.*

*Linki działają wyłącznie podczas korzystania z urządzeń służbowych.