Zapytaj eksperta #10 - czego wymagać od ekipy?

paź 28 2020

Wygląda na to, że montażem fotowoltaiki zajmują się obecnie (prawie) wszyscy – od rzetelnych specjalistów z długoletnim doświadczeniem, poprzez firmy, dla których fotowoltaika to dodatek do działalności podstawowej. Jak więc odróżnić dobrych wykonawców od mniej rzetelnych firm? Czego powinniśmy wymagać od ekipy instalatorskiej, która ma przeprowadzić montaż naszej instalacji?

1. Dopasowanie instalacji do naszych potrzeb

Skoro system opustów premiuje wykorzystanie energii na własne potrzeby, nasza mikroinstalacja powinna być optymalnie dopasowana do naszego zużycia. Dopasowanie instalacji przez firmę wykonawczą wymaga podstawowych informacji, takich jak zużycie energii w skali roku lub wysokość naszych rachunków za energię, układ budynku względem stron świata, powierzchnia dachu oraz jego nachylenie itp. Często tego typu informacje są pozyskiwane podczas wizji lokalnej, ale nie zawsze jest ona konieczna na wstępnym etapie.

2. Przejrzysta kalkulacja

Od firmy wykonawczej powinniśmy otrzymać przejrzystą kalkulację, z której jasno wynikają podstawowe informacje, takie jak całkowity koszt kompletnej instalacji (także w przeliczeniu na 1kWp), szacowany okres zwrotu z inwestycji (również w wariancie z dostępną dotacją w ramach programu „Mój Prąd”), a także prognozy dotyczące ilości wytworzonej energii. Jeżeli decydujemy się na jakąkolwiek formę finansowania zewnętrznego (kredyt, pożyczka, abonament itd.), poprośmy o wyodrębnienie kosztów instalacji i kosztów finansowania. Może się okazać, że okres zwrotu będzie bardzo długi ze względu na wysokie koszty finansowania, co spowoduje, że proponowany wariant będzie dla nas nieopłacalny.

3. Specyfikacja techniczna

Wraz z wyceną powinniśmy wymagać podania parametrów technicznych instalacji - jakie moduły zostaną zastosowane, jaka będzie ich moc oraz pozostałe parametry (najlepiej wraz z dołączoną kartą produktu), jaki falownik zostanie zamontowany itd.

4. Wzór umowy

Wykonawca powinien z odpowiednim wyprzedzeniem przekazać nam wzór umowy, abyśmy mogli go przeanalizować. Poza informacjami na temat zasad rozliczenia, terminów, mocy instalacji oraz jej komponentów, umowa powinna zawierać informacje dotyczące obsługi serwisowej i gwarancyjnej zapewnianej przez wykonawcę. Przede wszystkim jednak, nie decydujmy się na podpisanie umowy od razu, pod wpływem chwili bądź przekonującej argumentacji handlowca.

5. Referencje

Każdy z wykonawców, na naszą prośbę, powinien pokazać nam inne, zrealizowane przez siebie instalacje. Zobaczmy, czy montaż jest schludny i uporządkowany, nie wahajmy się poprosić o możliwość kontaktu z którymś z wcześniejszych klientów.