Zapytaj eksperta #8 - ile energii produkujemy, a ile zużywamy?

paź 13 2020

Ilość energii wytworzonej w mikroinstalacji zależy od wielu czynników, do których należą m.in. orientacja instalacji względem stron świata, kąt nachylenia paneli, czy nawet województwo w którym mieszkamy. A jak produkcja energii wygląda w skali roku? Ile energii wyprodukujemy, a ile zużyjemy?

Z każdego 1 kWp zainstalowanego w fotowoltaice powinniśmy uzyskać około 900-1100 kWh energii rocznie. Oczywiście, najlepiej, aby nasz system był zwrócony w kierunku południowym. Jeżeli jednak będzie to orientacja południowy wschód czy południowy zachód, nasze uzyski będą po prostu nieco niższe (najczęściej o kilka do kilkunastu procent). Nie montujemy paneli zwróconych na północ, gdyż ekspozycja na słońce jest wtedy zbyt mała i cała inwestycja jest po prostu nieopłacalna.

Instalacja o mocy 4 kWp powinna w ciągu roku wytworzyć około 4000 kWh. W praktyce wiele zależy od uwarunkowań lokalnych. Jako przykład możemy podać instalację dachową o mocy 3,36 kWp i południowej orientacji. Uzyski średnioroczne w latach 2018 i 2019 wyniosły odpowiednio 3388 i 3437 kWh, a więc nawet powyżej 1000 kWh z 1 kWp.

A jak produkcja energii wygląda w skali roku?

Zdecydowanie największe uzyski generowane są w miesiącach najbardziej słonecznych. Patrząc na profil produkcji energii z instalacji, można zauważyć, iż ponad 80% energii uzyskujemy od marca do końca września. Widać też, iż w miesiącach jesienno-zimowych uzyski są znacznie mniejsze. Wynika to z dużo większego zachmurzenia, krótszego dnia, a także czynników dodatkowych, takich jak okresowo zalegający na modułach śnieg. Można jednak stwierdzić, iż późna jesień i zima nie mają większego wpływu na całoroczną produkcję energii w naszej instalacji – kluczowe są tu miesiące wiosenno-letnie, kiedy powinniśmy zadbać, aby uzyski energii były optymalne.

Dlaczego system opustów jest tak istotny?

Chodzi tu o różnice w profilu produkcji i zużycia energii, zarównow cyklu rocznym, jak i dziennym. Widzimy, że w słoneczny dzień, najwięcej energii wytwarzane jest w godzinach 12.00 - 15.00. Niestety, nie jest to zbieżne z zużyciem energii w naszych domach - najczęściej najwięcej energii potrzebne jest w godzinach porannych (przed wyjściem do pracy/szkoły), a następnie po powrocie do domu (a więc w godzinach popołudniowo-wieczornych).

Podobnie wygląda to w skali roku: największa produkcja energii zachodzi od kwietnia do sierpnia, a największe zużycie występuje w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy wieczory są dłuższe, więcej czasu spędzamy w domu, a do tego coraz więcej osób korzysta z mikroinstalacji do zasilania systemów grzewczych (ogrzewanie elektryczne lub pompy ciepła). Dzięki systemowi opustów energia wprowadzona do instalacji w momencie nadwyżkowej produkcji jest możliwa do wykorzystania wtedy, kiedy jest nam potrzebna.