Koronawirus – co o nim wiemy?

paź 12 2020
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę najczęstszych pytań, mitów, pomyłek i wątpliwości dotyczących koronawirusa i wywołanej przez niego epidemii. Przytaczamy najczęstsze z nich.
 
Jak mogę się zarazić?
 
Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Jeśli jednak dotkniesz czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniesz twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, możesz się zakazić.

Czy koronawirus unosi się w powietrzu?

Wirus nie unosi się w powietrzu. Przenosi się ze śliną zakażonego (na 2 metry), kiedy ktoś kicha czy mówi.

Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?

Wirusy mogą przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na powierzchni kartonowej i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku

Czy koronawirus może się przenieść na rzeczach np. paczkach z Chin?

Czas utrzymywania się koronawirusa na powierzchni zależy od wilgotności i temperatury powietrza. W przypadku przesyłek z Chin - zanim przesyłka zostanie dostarczona do Polski, wirus zginie.

Koronawirus jest niebezpieczny tylko dla osób starszych?

Zachorowania na COVID-19 obserwuje się we wszystkich grupach wiekowych. Jednak najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, której towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Czy psy i koty mogą przenosić koronawirusa?

Nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe i gospodarskie przenoszą koronawirusa. Nie odnotowano również przypadku zakażenia wśród zwierząt, który mają bliski kontakt z człowiekiem.

Nie ma lekarstwa na koronawirus SARS-CoV-2?

Na razie nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa.

Lekarze stosują dotychczas rozwiązania, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej (leczenie objawowe).

 

​Więcej pytań i odpowiedzi na temat koronawirusa znajdziesz:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/koronawirus-co-o-nim-wiemy