Zapytaj eksperta #7 - cztery zasady montażu fotowoltaiki

paź 07 2020

Fotowoltaika, dzięki której każdy może stać się producentem energii ze słońca, zyskuje coraz większe grono zwolenników. W siódmej odsłonie cyklu „Zapytaj eksperta” przedstawiamy zasady, którymi powinien kierować się każdy, kto rozważa montaż instalacji fotowoltaicznej.

Zasada 1: Odpowiednio dobierz moc

Odpowiednio dobrana moc naszej instalacji bezpośrednio wpływa na opłacalność inwestycji. Dlatego pamiętajmy, że błędnym jest stwierdzenie, że im mocniejsza instalacja, tym większe zyski i oszczędności. Efektywna instalacja to ta, która maksymalnie pokrywa zapotrzebowanie danego domu na energię elektryczną. Wynika to z systemu rozliczeń. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie planowania inwestycji dobrze obliczyć zapotrzebowanie na moc. Tu powinniśmy wziąć pod uwagę aktualne zużycie, ale także uwzględnić ewentualny wzrost, np. gdy planujemy wymianę ogrzewania na elektryczne.

Zasada 2: Postaw na ofertę sprawdzonej i wiarygodnej firmy

W związku z rosnącym zainteresowaniem fotowoltaiką na rynku pojawiło się wiele podmiotów oferujących tego typu rozwiązania. Pamiętajmy, że przy wyborze nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. To od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, bezpośrednio zależeć będzie efektywność pracy paneli i ich żywotność.

Zasada 3: Przeanalizuj możliwości finansowania

Średnio instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym to wydatek około 26 tys. zł. Ostateczna cena  zależy jednak od wielu indywidualnych czynników, np. mocy instalacji czy rodzaju paneli. Zakup fotowoltaiki to  więc dość spory wydatek, warto więc jeszcze przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować możliwości, jakie istnieją na rynku w zakresie finansowania tego typu inwestycji. Mowa tu nie tylko o programach dopłat czy ulg. Jeżeli będzie to wydatek zbyt obciążający domowy budżet możemy również zastanowić się nad sfinansowaniem zakupu kredytem 0%.

Zasada 4: Dopilnuj prawidłowego montażu

Nie możemy zapominać również o tym, jak bardzo ważny jest sam montaż. Wbrew pozorom i tu wiele zależy od nas samych, bo sami powinniśmy kontrolować pracę ekipy monterskiej. Tu wracamy do zasady nr 2 – wybór sprawdzonej firmy, która ma na swoim koncie wiele realizacji i dobre referencje, pozwoli nam zminimalizować ryzyko błędów monterskich. Nieuważne obchodzenie się komponentami przez ekipę monterską, chodzenie po modułach, czy uszkodzenia pokrycia dachowego – na takie sytuacje powinniśmy od razu reagować, zgłaszać swoje uwagi i wymagać naprawienia błędów.