Kwarantanna a izolacja

wrz 28 2020

Zarówno izolacja jak i kwarantanna służą ograniczaniu rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Obydwa środki zaradcze mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych. Co różni te dwie metody? Odpowiadamy w ramach kolejnej odsłony cyklu #ZostańwZdrowiuJesienią.

Izolację stosuje się wobec osób o których wiadomo, że są chore, natomiast kwarantannę nakłada się na tych, którzy zostali narażeni na ryzyko zakażenia i w związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że zachorują.

Izolacja

Izolacji poddawane są osoby, u których pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2  jest dodatni.

  • Izolacja domowa trwa 10 dni jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19 lub wykazują łagodne, umiarkowane objawy choroby (np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie);

 Ważne: Wszyscy domownicy przebywający z osobą poddaną izolacji podlegają kwarantannie przez cały okres izolacji chorego.

  • W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych. Na pogorszenie mogą wskazywać: uporczywa gorączka powyżej 39 stopni, duszność, bóle w klatce piersiowej. W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem.

Kwarantanna

Kwarantannie poddawane są osoby:

  • zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi koronawirusem,
  • które mieszkają z osobą, skierowaną na kwarantannę;
  • przekroczyły granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE.

 

Uwaga ! Od 2 września 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące odbywania kwarantanny:

Kwarantanna nakładana zarówno przez inspekcję sanitarną, jak i na osoby przekraczające granicę, została skrócona do 10 dni. Jednocześnie, odstąpiono od testowania osób nie wykazujących objawów zakażenia.

Przebywając na kwarantannie:

  • nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bezpośredni kontakt z pozostałymi domownikami – oni również muszą zostać poddani kwarantannie,
  • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.