100 domków dla Jeża MegaZwierza

wrz 16 2020

TAURON przekazał Katowicom 25 domków dla jeży. Mieszkańcy będą mogli zdecydować, w których miejscach stanie większość z nich. W tym roku koncern w ramach prowadzonej od trzech lat akcji „Domek dla Jeża MegaZwierza”, przekazał już 100 domków m.in. w Kłodzku, Bielsku-Białej i Opolu.

Jeden z pracowników firmy pomaga kolczastym rekonwalescentom w powrocie do pełni zdrowia. Firma prowadzi kampanie informacyjne, organizuje lekcje w szkołach i funduje domki dla jeży. W ramach akcji w 2020 r. rozdysponowano sto domków, które trafiły do ogrodów i parków w kilku województwach.

- Od początku roku na firmowych kanałach elektronicznych promujemy różne formy wspierania jeży, pełniących istotne znaczenie w naszym ekosystemie -  tłumaczy Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia. – Działania TAURONA mają także konkretny wymiar, w tym roku w różne miejsca trafiło 100 domków dla jeży. Otrzymali je tak pasjonaci ekologii, jak i profesjonalne ośrodki pomagające jeżom – dodaje rzecznik TAURONA.

Aż 25 domków TAURON zdecydował się przekazać Katowicom, w ramach projektu społecznego KATOobywatel. – Pomyśleliśmy, że warto zaangażować w akcję mieszkańców i uwrażliwić ich na los jeży w mieście oraz włączyć w opiekę nad nimi. Dlatego pięć domków trafi na tereny wskazane przez Zakład Zieleni Miejskiej, a 20 w miejsca, które wytypują sami mieszkańcy. Pod warunkiem, że staną się też społecznymi opiekunami domków i będą „mieć na nie oko”. W praktyce oznacza to, że zareagują, gdyby domkom lub jeżom działa się jakaś krzywda – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.  

hedgehog-4310397_1920.jpgMieszkańcy grabią liście

Pierwszy domek stanął w Parku Budnioka, gdzie mieszkańcy od dwóch lat organizują akcję Dzień Jeża. W tym roku chcą się skrzyknąć 10 października. Razem grabią liście, żeby zapewnić jeżom schronienie. To jeden z najprostszych sposobów dbania o jeże w miejskich parkach, ale też w przydomowych ogrodach czy na działkach.

– Grabimy liście w pryzmy i oznaczamy je jako potencjalne miejsce bytowania dzikich zwierzątWybieramy ustronne miejsce, gdzieś pod krzakami, z dala od psów i ludzi. Jeże widujemy na Koszutce dość często, nie tylko w parku, ale też na osiedlu. Tam często giną pod kołami samochodów – mówi Adrian Szymura z Rady Jednostki Pomocniczej 12, jeden z inicjatorów akcji.

Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej pamiętają o tym, żeby po jesiennych porządkach na terenach zielonych, zostawić kupki liści dla jeży. Zwrócą też uwagę na nowe schronienia dla nich, które poza Parkiem Alojzego Budnioka (Śródmieście) staną też w Parku Wełnowieckim oraz na skwerach Walentego Fojkisa (Wełnowiec), Hilarego Krzysztofiaka (Burowiec) i Janusza Sidły (Szopienice). 

Domki ratują jeże zimą

Miejsc, gdzie jeże potrzebują schronienia, jest w Katowicach znacznie więcej. Jeże można spotkać dosłownie wszędzienawet na rondzie, czy przy torowiskach, bo samochody i pojazdy szynowe zabijają owady, a jeże się nimi żywią.

Pomysłodawcą specjalnych domków dla jeży jest pracownik TAURONA Piotr Gleńsk. Domki te pełnią funkcję schronienia dla jeży, które zimą zapadają w stan hibernacji. Kupki liści, w których się chowają, bywają rozkopywane przez psy, wtedy jeż może już nie znaleźć nowego miejsca, żeby przetrwać zimę, traci energię i umiera z zimna.

Wybierając lokalizację dla domku dla jeża, należy szukać miejsca ustronnego, najlepiej na wzgórku, żeby nie zalała go woda np. z wiosennych roztopów. Dobrze, jeśli chronią je dodatkowo krzewy, np. tuje czy płożące iglaki. To dobre naturalne kryjówki dla jeży, a domek może je dodatkowo wzbogacić. Im większy wybór będzie miał jeż, tym lepiej. Można też szukać miejsca dla domku np. na osiedlu pod niskimi balkonami, gdzie jest ciemno i ustronnie. Widząc rozkopaną kryjówkę jeża, możemy ją ponownie zasypać liśćmi, zabezpieczyć i stworzyć warunki, w których jeż przetrwa.

Miejsca, gdzie mogłyby stanąć domki dla jeży, można zgłaszać pod adresem: katoobywatel@katowice.eu. Do zagospodarowania jest 20 domków. W mailu należy podać dokładną lokalizację wraz z uzasadnieniem. Liczy się również kolejność zgłoszeń.