Poznajmy się #13 - Renata Stanisławska-Bąk

maj 11 2020

Praca zdalna z dziećmi u boku nie należy do najprostszych. Łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi wymaga samoorganizacji, dyscypliny ale i nierzadko kreatywności. Tym bardziej, że w obecnej sytuacji nie mamy możliwości, aby zrekompensować dzieciom czas poświęcony pracy spacerem do parku, wycieczką na plac zabaw czy wypadem do kina. Gdzie w takim wypadku możemy szukać inspiracji?

Dzieci mają ogromne zasoby energii i kreatywności do spożytkowania. Jeśli dodamy do tego narastającą frustrację, spowodowaną ciągłym przebywaniem w domu – powstaje prawdziwa mieszanka wybuchowa. W sieci dostępnych jest mnóstwo filmów, wydarzeń on-line czy zabaw, które pozwalają odciągnąć uwagę naszych pociech od zaistniałej sytuacji. Są to jednak rozwiązania tymczasowe, które rodzice powinni umiejętnie dawkować – a nie traktować ich jako doraźne rozwiązanie.

Domowe sposoby na budowanie rodzicielskiej bliskości

Co możemy zrobić, aby zmienić nastawienie naszych pociech do sytuacji w której się znaleźliśmy, a tym samym dobrze wykorzystać ten czas? Jak przekonuje Renata Stanisławska-Bąk, pracownik TAURON Dystrybucja i wiceprezes Stowarzyszenia Blisko w Legnicy - poprzez wspólną zabawę i budowanie wzajemnej bliskości.

Stowarzyszenie Blisko to organizacja, która powstała, by wspierać rodziców głównie w rodzicielstwie bliskości i jego podstawowych filarach. W ostatnim czasie, działania stowarzyszenia skupiają  się wokół wsparcia rodziców w czasie epidemii.

- Staramy się wykorzystać kreatywność „stowarzyszonych mam” aby zainspirować do wspólnej zabawy. Są to pomysły przydatne jako odpowiedź na każde „Mamo nudzi mi się” (choć uważam, że nuda jest równie ważną częścią rozwoju, co zabawa). Pracując w domu z pięciolatką i dwulatką cieszę się, że mam takie „narzędzia” do dyspozycji – mówi Renata Stanisławska-Bąk z TAURON Dystrybucja. - Głównymi autorkami inspiracji są moje koleżanki z zarządu Stowarzyszenia Blisko – Elżbieta Chuchmała i Sandra Dragan, które jako mamy trójki dzieci są niekończącą się kopalnią wiedzy w tym temacie – dodaje.

Propozycje stowarzyszenia zachęcają do kreatywnego wykorzystywania elementów codziennego użytku, takich jak mąka, olej, zakrętki czy rolki po papierze. Z pomysłami stowarzyszenia możemy zapoznać się na ich stronie internetowej w mediach społecznościowych oraz szukając postów oznaczonych „#bawsiewdomu”.

Ze wsparciem również dla rodziców

Aby rodzice mieli okazję do uśmiechu, stowarzyszenie przygotowało również ofertę dla nich. Ważną częścią działań organizacji, jest tworzenie sieci wsparcia dla mam – przestrzeni umożliwiającej im rozwój oraz wsparcie.

Załączniki

#napiszdomnie #Bliskikontakt
Przełamuje domową rutynę i uczy rodzicielstwa bliskości
Pracownik z MegaMocą