Poznajmy się #9 - Paweł Siudy

lut 03 2020

Brał udział w inscenizacjach historycznych i wykopaliskach archeologicznych. Chroni od zapomnienia przeszłość swojej małej ojczyzny. Pracujący na co dzień jako górnik, Paweł Siuda może pochwalić się naprawdę niebanalnymi pasjami.

W ZG Janina pracuje zawodowo trzydzieści jeden lat, jednak z kopalnią z Libiąża związany jest od 1986 roku. W tym okresie był uczniem zasadniczej szkoły górniczej przy KWK Janina. Przez pierwsze sześć lat pracował jako elektryk w oddziale zbrojeniowym, następnie dwa lata był oddelegowany do działu restrukturyzacji. Pracując w kopalni podjął studia w Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie na wydziale górniczym, które ukończył w 1997 roku. Od tego czasu aż do dzisiaj pracuje nieprzerwanie jako osoba dozoru ruchu w oddziale przewozu dołowego. Jest osobą powszechnie znaną wśród braci górniczej Janiny.

Czas po szychcie pan Paweł od lat poświęca na rozwijanie swoich pasji historycznych. Bakcyla historii połknął już jako uczeń szkoły średniej. W połowie lat osiemdziesiątych brał udział w wykopaliskach archeologicznych, organizowanych i prowadzonych przez muzeum z Chrzanowa na terenie cmentarza z okresu kultury łużyckiej w Żarkach - Ziajkach.

Najbliższa zainteresowaniom Pawła Siudy jest jednak historia drugiej wojny światowej. Już w czasach szkolnych zaczął kolekcjonować różne pamiątki z tego okresu. Za namową kolegów został w 2008 roku członkiem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień ‘39”. Cierpliwie kompletował mundur żołnierza polskiego wraz z oporządzeniem z września 1939 roku. Z kolegami brał udział wielokrotnie w rekonstrukcjach bitew wrześniowych między innymi w Tomaszowie Lubelskim, Wyrach, Rytrze czy w Radłowie.

Paweł Siuda często dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi. Chętnie odpowiada na zaproszenia nauczycieli i dyrekcji libiąskich szkół do prowadzenia tzw. żywej lekcji historii. W trakcie tych lekcji uczniowie mają okazję wysłuchać opowieści pana Pawła
o ciekawych epizodach z okresu drugiej wojny światowej. Mogą również zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem polskiego żołnierza we wrześniu 1939 roku. Swoje zbiory historyczne prezentował też przy okazji rajdu konnego szlakiem ucieczki rotmistrza Pileckiego z KL Auschwitz oraz z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Paweł Siuda jest również autorem opracowania „Moje miasto..... Spacerkiem przez Libiąż”. Podejmuje w niej próbę opisania historii każdej ulicy wraz ze zmianami jakie zaszły na przestrzeni lat. Uzupełnieniem są związane z nimi legendy. Pan Paweł przytacza również losy ciekawych ludzi, którzy miasto. Całość opatrzona jest bogatym materiałem fotograficznym. Autor ma nadzieję, że w przyszłości uda się wydać efekty jego wieloletniej pracy.

Załączniki

Paweł Siuda 1
Paweł Siuda 2