Zielony zwrot TAURONA nabiera tempa

wrz 05 2019

TAURON nabył pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. Dzięki inwestycji, Grupa niemal podwoi moce zainstalowane w technologii wiatrowej. ​Umowa dotycząca przejęcia farm została podpisana 3 września w Hamburgu. To pierwsza istotna inwestycja wpisująca się w założenia Zielonego Zwrotu TAURONA.

- Zakup farm wiatrowych przez TAURON wpisuje się  w projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Jest to realizacja przyjętego przez TAURON nowego kierunku zielonej polityki - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

TAURON zakupił pięć farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce:

- Śniatowo, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW,

- Mogilno, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW,

- Inowrocław, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW,

- Dobrzyń, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW,

- Gołdap, 16 turbin o łącznej mocy to 48 MW.

Dzięki przejęciu farm wiatrowych TAURON znalazł się na drugim miejscu wśród polskich grup energetycznych, pod względem zainstalowanej mocy wytwórczej z lądowych wiatrowych elektrowni zawodowych. Wszystkie farmy są podłączone do sieci wysokiego lub średniego napięcia.

- Nasz „Zielony Zwrot" nabiera tempa. Inwestycja w farmy wiatrowe to milowy krok w realizacji naszych celów strategicznych, czyli zwiększenia do ponad 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50 procent w perspektywie 2030 roku – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. Zakup farm wiatrowych należących do in.ventus to okazja nabycia aktywów w obszarze, w którym możliwości akwizycyjne są ograniczone – dodaje prezes TAURONA.

Po przejęciu łączna moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych Grupy TAURON wyniesie 380,75 MW. Całkowita moc zainstalowana z OZE zwiększy się natomiast do poziomu 619 MW. Farmy są zlokalizowane na korzystnych terenach pod względem wietrzności, a ich stan techniczny i udokumentowana produktywność pozwalają na osiąganie przewidywalnych przychodów w przyszłości.

Załączniki

Farma wiatrowa