Marmity przy EW Bobrowice I

lut 26 2019

Elektrownia wodna Bobrowice I od wielu lat zachwyca swoją architekturą i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Mało jednak osób wie, że na jej terenie znajduje się jedna z większych ciekawostek geologicznych – skalne marmity.

Co to są marmity?

To duże głazy granitognejsów z regularnymi zagłębieniami w kształcie kociołków. Zostały wyżłobione przez wiry wodne obracające je na dnie rzeki. Geneza ich powstania związana jest  zazwyczaj z miejscem, w którym zwiększony jest spadek wody np. w pobliżu progów skalnych, gdzie dochodzi do zawirowania wody, która w jednym miejscu przy pomocy otoczaków skalnych doprowadza z czasem do wyżłobienia podłoża i powstania kociołka wirowego. Marmity mają różne rozmiary i stopień wykształcenia od młodszych o średnicy ok. 20 cm, do dużych ogromnych kotłów przekraczających 1 metr. Kociołki są owalne lub okrągłe i wszystkie są głębsze niż szersze. Ponieważ skałom tym,
w rejonie budowania zapory groziło zalanie przez jezioro zaporowe, zostały one wyjęte z dna rzeki i w 1925 r. umieszczone na prawym brzegu Bobru, w odległości ok. 7 m. i wys. 1,2 - 2,2 m na terenie elektrowni wodnej Bobrowice I.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać się na wycieczkę i obejrzeć okazałe marmity.

Załączniki

EW_Bobrowice1.jpg
Fot 2. Marmity.jpg
Fot 3. Marmity.jpg
Fot. 1 Marmity.jpg